Téma dne

Rusista Glanc: Lidé v Rusku mají strach. Nevíme, co si myslí, není možné tam udělat průzkum mínění

Téma dne

Rusista Glanc: Lidé v Rusku mají strach. Nevíme, co si myslí, není možné tam udělat průzkum mínění
Tomáš Glanc, rusista a vysokoškolský pedagog

Plus

Od Kyjeva podle Pentagonu odjíždí malý počet ruských jednotek směrem na sever. Moskva je prý nestahuje z bojů, nýbrž přesouvá na jiná místa na Ukrajině, kde možná chystá velkou ofenzivu. „Je velmi pravděpodobné, že Rusko nemá síly na to, aby dále útočilo ve všech třech směrech, ve kterých začalo s ofenzivou. A tak si vybralo jeden z těch směrů a zároveň oznámilo, že to byl ten původní cíl. Případné úspěchy může vydávat za úspěch celé operace,“ soudí analytik Jan Ludvík.
Renata Kropáčková

Hosté Tématu dne jsou:
Jan Ludvík, odborný asistent na Katedře bezpečnostních studií Institutu politických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, člen univerzitního centra excelence Pražské centrum pro výzkum míru
Milan Slezák, komentátor Českého rozhlasu
Tomáš Petříček, ČSSD, analytik Ústavu mezinárodních vztahů, bývalý ministr zahraničí
Tomáš Glanc, rusista, překladatel, vysokoškolský pedagog

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • Stahování ruských jednotek z Kyjevské a Černihivské oblasti je podle ukrajinské armády nejspíš jen rotací jednotlivých jednotek s cílem zmást velení ukrajinské armády a vytvořit klamnou představu, že Moskva upustila od záměru obklíčit Kyjev. Záměr výrazně omezit bojové operace ve dvou zmíněných oblastech oznámila Moskva po úterních jednáních ruských a ukrajinských vyjednavačů v tureckém Istanbulu, kde ukrajinská strana představila návrhy na vojenskou neutralitu své země se systémem bezpečnostních záruk. Diplomatické snahy kolem války na Ukrajině nejprve probereme s komentátorem Milanem Slezákem. Dobrý den.

  • Dobrý den přeji. Došlo Milane v Istanbulu k výraznějšímu posunu v jednání, než se čekalo?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají