Názory a argumenty

Martin Fendrych: Skepse nad Ukrajinou? Proti ní stojí vůle ke svobodě

Názory a argumenty

Martin Fendrych: Skepse nad Ukrajinou? Proti ní stojí vůle ke svobodě
Ukrajinští vojáci

Plus

Znovu se šíří skepse nad Ukrajinou. Ofenziva Kyjeva se nepodařila, dnes už to můžeme říct s jistotou. Naopak Rusové útočí jak zběsilí, atakují raketami celé území Ukrajiny. Nikde nemají civilisté pokoj, jistotu. Vyprávějí o tom uprchlíci, kteří se po Vánocích vrátili do Čech.
Martin Fendrych

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Znovu se šíří skepse nad Ukrajinou. Ofenziva Kyjeva se nepodařila. Dnes už to můžeme říct s jistotou. Naopak Rusové útočí jak zběsilí. Atakují raketami celé území Ukrajiny. Nikde nemají civilisté pokoji jistotu. Vyprávějí o tom uprchlíci, kteří se po Vánocích vrátili do Čech. Ztráty na obou stranách jsou obrovské, na té ruské jistě větší, ale Putinovi je jedno, kolik Rusů zemře nebo bude zmrzačeno. I odtud plyne skepse nad Ukrajinou. Putinovi na životech vojáků nezáleží. Skepsi vyvolává i postoj západu. V prosinci republikáni v americkém Senátu zablokovali návrh o nové pomoci Ukrajině a Izraeli, o kterou žádá prezident Biden. Pomoc Evropy je taky liknavá, nedostatečná. Ukrajinci nemohli uspět bez stíhaček, nemají ani dostatek dělostřeleckých nábojů. My, západ neseme vinu za ukrajinské neúspěchy. Skepse nad Ukrajinou pramení i z toho, že Rusko je v obrovské přesile. Je to velmoc, která zuřivě zbrojí. Sledujeme souboj Davida s Goliášem. Goliáš chce velké impérium, David má ideu svobody. Nic víc, ale taky o nic méně. My tu ideu svobody, tu vůli ke svobodě podceňujeme, protože svobodu máme. Navíc jsme ji získali velmi levně zhroucením uzurpátora. Poslankyně ODS Eva Decroix nedávno napsaná síti x to, co víme, totiž že Ukrajina, cituji bojuje o naši bezpečnost a budoucnost. A pokud to tam dnes vypadá složitě, tak bychom měli ne začít pochybovat a strkat hlavu do písku. Ale sakra, důrazně si to připomínat. Pokračovala operace Anthropoid? Taky proběhla, když všechno vypadalo fakt zle a frajeři do toho šli. Hrdina totiž není ten, kdo stojí na správný straně, když se vítězí, ale ten, kdo tam stojí. I když je to sakra těžký, ale je to správný. Buďme hrdinové, máme na to, podporujeme Ukrajinu. Podobně mluvil pátého ledna prezident Joe Biden v blues Bell v Pensylvánii. Připomněl rok 777 a pochod americké kontinentální armády do vily. V očích cituji generál George Washington věděl, že stojí před těmi nejobtížnějšími úkoly bojovat a vyhrát válku proti nejmocnějšímu impériu, které v té době na světě existovalo. Jeho poslání bylo jasné svoboda, ne dobývání, Svoboda, ne nadvláda. Národní nezávislost, ne individuální. Sláva. Byt v Brně pokračoval. Tato armáda, která postrádala přikrývky a jídlo, oblečení a boty. Tato armáda, jejíž pochod zanechal krvavé stopy ve sněhu. Tato rozbitá armáda složená z obyčejných lidí, jejich mise, jak prohlásil George Washington, nebyla nic menšího než posvátná věc. Posvátná věc, svoboda demokracie. To přesně sedí i na Ukrajinu, když vládne skepse. Potřebujeme si připomínat operaci Anthropoid nebo lidi, jako byl George Washington. Potřebujeme chápat, že idea svobody je silnější než idea smrti, kterou na Ukrajinu přinesl Putin a kterou chce zanést do Evropy.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají