Dvacet minut Radiožurnálu

Protiruská ofenziva? K operačnímu úspěchu by vedla vzdušná převaha. Tu ale Ukrajina zatím nemá, hodnotí plukovník

Dvacet minut Radiožurnálu

Protiruská ofenziva? K operačnímu úspěchu by vedla vzdušná převaha. Tu ale Ukrajina zatím nemá, hodnotí plukovník
Ukrajina se bude v chystané ofenzivě opírat hlavně o svoji těžkou techniku. Nejvíce by ale potřebovala podporu ze vzduchu

Radiožurnál

Už několik dní se objevují zprávy o chystané ukrajinské protiofenzivě, která by mohla zvrátit vývoj konfliktu ve prospěch Kyjeva. Jakými zbraněmi a v jakém směru mohou ukrajinské jednotky zaútočit? Má ukrajinská armáda šanci vytlačit nepřítele z celého svého území?Vladimír Kroc se ptal plukovníka generálního štábu v záloze Zdeňka Petráše.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jakou podobu by mohla mít proti ruská ofenziva na Ukrajině? Kdy k ní dál Kyjev rozkaz? Má ukrajinská armáda šanci vytlačit nepřítele z celého svého území?

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes plukovník generálního štábu v záloze Zdeněk Petráš z Univerzity obrany v Brně. Dobrý den. Dobrý den. Ofenziva proti ruským silám může začít kdykoliv. Ukrajina je připravená. To řekl v rozhovoru pro BBC tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov. Jakou podobu by podle vás nejspíš mohla mít?

  • No v tuto chvíli nevím, jestli je ukrajinská ofenziva připravena, respektive jestli Ukrajina má připraveny všechny síly a prostředky, proto by mohla vést efektivní ofenzivu. Ale řekl bych, že to na začátku léta, aspoň podle příslibu západních spojenců západních zemí, které přislíbili dodat především leteckou techniku, i tato ofenziva mohla mít. No a ta podoba, pokud bychom hovořili o tom, jakým způsobem by mohla Ukrajina, ukrajinské velení tuto ofenzivu organizovat, řekl bych, že povede maximálně do jednoho směru. Nelze očekávat nějakou frontální ofenzivu, která by byla na širší a širší délce frontové linie nebo na několika místech puk nelíbí frontové fronty nebo frontové linie. Spíše bych očekával úvěr, který by byl veden, jak jsem řekl, na úzkém směru, s maximem možností sil a prostředků, které Ukrajina bude mít, tak, aby ta ofenziva pokud možno mělo úspěch a vedlo to k něčemu vojenský, odborně do hloubky protivníkovi se stohy a vedla k tomu, že bude ruská armáda ruské jednotky postupně vytlačován z okupovaného území.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu