Téma dne

Dotřesová série v Turecku se pravděpodobně utlumí a nebude způsobovat žádné další škody, říká seismolog

Téma dne

Dotřesová série v Turecku se pravděpodobně utlumí a nebude způsobovat žádné další škody, říká seismolog
V tureckém městě Diyarbakir zničilo zemětřesení mnoho budov

Plus

Zemětřesení, které v pondělí otřáslo Tureckem a Sýrií si už vyžádalo více než 8000 obětí. V postižených lokalitách už pracuje téměř 60 000 záchranářů, včetně dvou českých týmů. Situaci ale zhoršuje husté sněžení a chladné počasí, noční teploty v některých místech klesají k -10 °C. Počasí tak komplikuje i dopravu záchranářů. „Sněhové podmínky neumožňují, aby letiště fungovalo. Už to trvá několik dní,” okomentoval v ranním vysílání zvláštní zpravodaj v Istanbulu Jaromír Marek.
Lukáš Matoška

Hosté:
Jakub Kozák, mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje
Aleš Špičák, seismolog a ředitel Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zemětřesení, které v pondělí otřásl Tureckem a Sýrií, si vyžádalo už víc než 8300 obětí, z toho přes 2400 na syrské straně hranice. Uvádějí to zahraniční agentury s odvoláním na oficiální statistiky obou zemí. Na postižených místech pracují záchranné týmy. Situaci ale ztěžuje chladné počasí a taky sněžení. V Istanbulu máme našeho zvláštního zpravodaje Jaromíra Marka, který v našem vysílání dnes ráno popsal posilování a organizaci záchranných prací.

  • Tak já nejprve řeknu, že na místě už je skoro 60000 záchranářů včetně asi tří a půl 1000 zde zahraničí, včetně jak víme z našich dvou týmů, z té turecké strany jsou už nasazení policisté a nově teď budou do té oblasti vyslání četníci. Těch má být asi 10000, ale vzhledem k tomu, že ta oblast, kterou to zemětřesení zasáhlo, je opravdu mimořádně rozsáhlá a také komunikačně složitá, tak se zdá, že to stále není dost. A jak jste řekl, tu situaci tady komplikuje počasí a to nejenom z toho pohledu, že v té oblasti v noci mrzne, někde až ty teploty klesají k - 10 stupňům. Ale také tady alespoň z Istanbulu, odkud vlastně většina těch záchranářských týmů od léta od léta i humanitární pomoc, tak už několik dní hustě sněží a ta zdejší letiště jsou velmi často paralyzovaná. Já jsem také přiletěl na letiště SAP jak občin asi s osmihodinovým zpožděním. A to vlastně jsme ještě měli štěstí, ale na tom letišti je řada záchranářských týmů, které se daly tady dohromady, kteří by chtěli pomoci na východě země a zkrátka se tam nemohou dostat, protože ty sněhové podmínky neumožňují, aby toto letiště fungovalo tak, že ty lety se teď ruší opravdu zase jeden za druhým a už to trvá několik dní.

  • Tak to byl náš zvláštní zpravodaj Jaromír Marek, který je v Istanbulu a bude se přesouvat dál blíž místům nejvíc zasaženým pondělním zemětřesení. Do tureckého města a diamant včera dorazili pomáhat čeští záchranáři. To je jeden z těch dvou záchranných českých týmů, který v Turecku pomáhá, o kterém jste před chviličkou slyšeli. Během včerejška se do záchranných prací český tým ještě nemohl zapojit, protože čekal na to, až mu dorazí technik. A jaká je situace teď, na to se budeme ptát mluvčího Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Jakuba Kozáka, který komunikuje za české záchranáře nasazené v Turecku. Dobré ráno.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají