Speciál

Rok války na Ukrajině: Vítězství je jediná cesta k tomu, aby se taková agrese už nikdy neopakovala, říká bývalý velvyslanec Perebyjnis

Speciál

Rok války na Ukrajině: Vítězství je jediná cesta k tomu, aby se taková agrese už nikdy neopakovala, říká bývalý velvyslanec Perebyjnis
Ukrajinští vojáci

Plus

Přesně před rokem začala ruská agrese na Ukrajině. Na východě země se však bojuje už od roku 2014, kdy proruští separatisté obsadili část Doněcké a Luhanské oblasti. Od podzimu 2021 pak Rusko přiváželo své jednotky k hranici s Ukrajinou s tvrzením, že jde o vojenské cvičení. Poslední předzvěstí války se stalo uznání separatistických republik v únoru 2022. Ruský prezident Vladimír Putin v návaznosti na území vyslal ruskou armádu, která měla samozvané republiky bránit.
Jan Pokorný

Hosté:
Jakub Landovský, český velvyslanec při Severoatlantické alianci
Jiří Šedivý, bývalý náčelník generálního štábu české armády, vedoucí Katedry bezpečnostních studií VŠ CEVRO Institut
Jevhen Perebyjnis, bývalý velvyslanec Ukrajiny v Česku a nyní náměstek ukrajinského ministra zahraničí
Ondřej Ditrych, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů
Martin Dorazín, stálý zpravodaj na Ukrajině
Ľubomír Smatana, reportér, nyní v Chersonu
Jana Karasová, reportérka, nyní v Kyjevě
Ivana Milenkovičová, zahraniční redakce, bývalá zpravodajka v Rusku

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobrý den. Je osm hodin a šest minut. Přesně před rokem jsme na Radiožurnálu a ČRo Plus měli za sebou hodinu mimořádného vysílání. Ruská agrese vůči Ukrajině začala i přes předchozí ujišťování, že se nic takového nemůže stát. Co ukázal rok války? Jaké je dnes rozdělení světa a proč je konec invaze v nedohlednu? Otázek je pořád víc než odpovědí.

  • Válka na Ukrajině. Speciální vysílání Radiožurnálu a ČRo Plus.

  • Boje na východě Ukrajiny začaly už v roce 2014, kdy proruští separatisté podporovaní Ruskem a obsadili část doněcké a luhanské oblasti. I přes opakovaná příměří střety pokračovaly. Od podzimu roku 2021 jsme sledovali, jak Rusko přiváží své armádní jednotky k hranici s Ukrajinou s tvrzením, že jde o vojenské cvičení. A pak přesně před rokem vypukla válka.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu