Téma dne

Filozof Kroupa: Babiš jen opakuje, co už mnohokrát řekl. Nemoc může být pro Pavla handicap

Téma dne

Filozof Kroupa: Babiš jen opakuje, co už mnohokrát řekl. Nemoc může být pro Pavla handicap
Prezidentské volby 2023: uchazeči o prezidentský nebo premiérský post?

Plus

V pondělí je poslední možnost zveřejňovat průzkumy veřejného mínění týkající se prezidentské volby. Kampaň zároveň vrcholí týdnem plným předvolebních debat, který odstartoval nedělní duel v České televizi. Kromě Petra Pavla, který dopředu potvrdil účast, dorazil i jeho protikandidát Andrej Babiš, který původně účast odmítl. O čem společně debatovali? Jaké mají plány na poslední týden před volbami? A jaké trendy ukazují průzkumy?
Martina Mašková

Hosté:
Jana Karasová, domácí redakce Českého rozhlasu
Daniela Tollingerová, domácí redakce Českého rozhlasu
Matouš Pilnáček, sociolog z Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd
Daniel Kroupa, Katedra filozofie a humanitních studií na Univerzitě J.E. Purkyně v Ústí nad Labem
 

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • Tento týden je v programu prezidentských kandidátů hlavně týdnem předvolebních debat. Jejich duel proběhl i večer v ČT. Podle očekávání tam dorazil Petr Pavel, který účast předem potvrdil, ale přišel i jeho protikandidát a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který dřív účast odmítal. Našem vysílání se k debatě ještě vrátíme. Nejdřív ale k plánům obou kandidátů, které sledují naše reportérky. Program Andreje Babiše. Jana Karasová. Tak jaké to jsou plány? Jano? Dobrý den.

  • Dobré ráno. Tak já pochopitelně začnu tím nečekaným krokem z večera. Andrej Babiš přišel do Národního muzea, odkud se předvolební duel vysílal těsně před jeho začátkem a po skončení zase rychle zmizel bez toho, aby se jakkoliv k debatě vyjádřil. Při ní řekl, že na svou účast změnil názor po dopolední návštěvě mše za vlast v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Odtud se ještě přesunul do Karlovarského kraje. Co tam bude dělat, nechtěl předem oznámit. Podle videí, která se objevila na sociálních sítích, přišel na soukromou oslavu na Sokolovsku v regionu v prvním kole vyhrál nad svým protikandidátem Petrem Pavlem. Je v něm ale taky větší podíl lidí, kteří k volebním urnám nepřišli a které by se mohl Babiš snažit oslovit. V Karlovarském kraji totiž byla volební účast zhruba o osm procentních bodů nižší než celorepublikový průměr.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají