Téma dne

EU se v řešení migrace neposunula. Až se situace stane neúnosnou, bude ji hasit na poslední chvíli, varuje odborník

Téma dne

EU se v řešení migrace neposunula. Až se situace stane neúnosnou, bude ji hasit na poslední chvíli, varuje odborník
Jak Evropská unie vyřeší pokračující migrační krizi?

Plus

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vládě navrhne, aby se režim kontrol na česko-slovenských hranicích měnil postupně. Následujících deset dnů by na kontrolních místech měli zůstat jen policisté, vojáci a celníci by měli být staženi. Vláda obnovila kontroly na bývalých hraničních přechodech i na tzv. zelené hranici mezi Českem a Slovenskem před čtyřmi měsíci kvůli nárůstu běženců z Blízkého východu, zejména ze Sýrie.
Renata Kropáčková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • Režim na česko-slovenských hranicích by se měl podle ministra vnitra Víta Rakušana měnit postupně. Dnes chce vládě navrhnout, aby dalších 10 dnů na kontrolách zůstaly jen policisté. Vojáci a celníci by tak byli ze služby staženi. Bez rozhodnutí kabinetu by kontroly skončily úplně v noci na zítřek. Na 27 bývalých československých hraničních přechodech i tzv. zelené hranici vláda kontroly obnovilo před čtyřmi měsíci kvůli rostoucí migraci, zejména Syřanů, kteří využívají Česko jako tranzitní zemi. Už měsíc je režim na hranicích mírnější a kontroly jsou jen namátkové. Naším hostem k tomuto tématu je teď Pavel Žáček, místopředseda výboru pro bezpečnost z ODS. Dobrý den. Hezké ráno. Pominuly podle vás už důvody pro kontroly na československých hranicích?

  • Já si myslím, že ještě nepominuly a to opatření, kdy to úplně ukončit postupnou cestou, postupný krok, je naprosto správné. Myslím si, že není možné. Byl by to špatný signál, myslím si jak vůči našim partnerům na Slovensku, případně dále, tak i vůči těm pašerákům, případně ten osobám, které chtějí přes nás.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají