Téma dne

Advokát: Jde o soudní proces s potenciálním prezidentským kandidátem. Před takovým úkolem žádný soud v Česku ještě nestál

Téma dne

Advokát: Jde o soudní proces s potenciálním prezidentským kandidátem. Před takovým úkolem žádný soud v Česku ještě nestál
Andrej Babiš na předvolebním mítinku v Čelákovicích.

Plus

Jedna z nejsledovanějších politických kauz se po několika letech dostává do soudní síně. Pražský městský soud začal projednávat kauzu Čapí hnízdo, ve které je kromě bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) obžalovaná i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Proč se kauza dostala k soudu až po sedmi letech a v čem měl podvod spočívat?
Martin Matějka

Hosté:
Markéta Chaloupská, reportérka Českého rozhlasu z investigativního týmu 
Martin Richter, advokát z Katedry trestního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy
Miloš Gregor, politolog z Masarykovy univerzity v Brně

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • Za pár desítek minut v devět hodin ráno začne jeden z nejsledovanějších soudních procesů v Česku. Pražský městský soud začne pro jeden projednávat kauzu Čapí hnízdo, ve které je obžalovaný bývalý premiér Andrej Babiš z hnutí ANO a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová dříve Mayerová. A více informací má naše reportérka z investigativního týmu Markéta Chaloupská. Dobrý den. Dobré ráno. Můžete připomenout, co jim obžaloba klade za vinu?

  • Když to úplně zjednoduším, tak obžaloba Andreje Babiše viní, že napomáhal podvodů a zajistil, aby projekt farmy Čapí hnízdo vypadala jako záměr malé firmy. A Babišova tehdejší kolegyně Jana Nagyová pak zařídila, aby projekt získal dotaci ve výši 50 milionů korun. Ta finta byla v tom, že takovou dotaci mohli čerpat jen malé a střední podniky. Jenže podle obžaloby byl ve skutečnosti žadatelem velký holding Agrofert. Jinak řečeno, podle obžaloby byla farma vyvedena z Agrofertu účelově, aby mohla získat dotaci. Za to je Nagyová obžalována z dotačního podvodu. Hrozí až 10 let vězení a stejný trest hrozí i Babišovi, a to za pomoc k dotačnímu podvodu. Státní zástupce pro ně ale nechce vězení, navrhl tříletou podmínku a finanční trest. Nagyová by podle představ obžaloby měla zaplatit pokutu 500000 korun a šéf hnutí ANO 10 milionů.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají