Dnešní Plus

Komentátor Hartman: Rozsudek v kauze Čapí hnízdo ukázal, že soudy rozhodují nezávisle na tlaku veřejnosti

Dnešní Plus

Komentátor Hartman: Rozsudek v kauze Čapí hnízdo ukázal, že soudy rozhodují nezávisle na tlaku veřejnosti
Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo

Plus

Městský soud v Praze v kauze dotací na farmu Čapí hnízdo zprostil obžaloby poslance Andreje Babiše z hnutí ANO i jeho bývalou poradkyni Janu Nagyovou. Podle komentátora Českého rozhlasu Petra Hartmana rozsudek ukázal, že naše soudy nesoudí podle toho, jak velký tlak veřejnosti je na ně vyvíjený, ale na základě nezávislosti a posouzení důkazů. To ukazuje, že žijeme v právním státě.
Ondřej Látal, Petr Hartman

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Čerstvá informace. Městský soud v Praze zprostil obžaloby Andreje Babiše z hnutí ANO i paní Nagyovou v kauze kolem dotace pro Čapí hnízdo. Soudce Jan Šott teď rozsudek čte, rozhodnutí následně zdůvodní. Mi ten rozsudek teď rozebereme v ranním plusu s komentátorem ČRo Petrem Hartmanem. Přeji dobré dopoledne. Dobrý den. Tak jak hodnotíte rozsudek nad bývalým premiérem Andrejem Babišem? Očekával jste to?

  • Tak vzhledem k průběhu soudního líčení, vzhledem k názoru různých advokátů, kteří to líčení detailně sledovali a kteří se v tom oboru velmi orientují, tak se spíše očekával opačný rozsudek. To znamená, že různé důkazy, které byly předkládány, výpovědi svědků atd., tak spíše směřovaly k tomu, že ten osvobozující verdikt nepadne. Ukázalo se, že žijeme v právním státě, kdy soudy jsou nezávislé a rozhodují na základě vlastní úvahy, na základě předložených dokumentů, důkazů, výslechů svědků atd.. A nedají se ovlivnit ani tím, že třeba je na to upřena velká mediální pozornost a nesoudí tedy tak, jak by se očekávalo, podle toho tlaku, který byl, ale skutečně na základě své vlastní úvahy a nezávislosti. Takže to to je myslím dobrá zpráva pro ČR, že žijeme skutečně v právním státě, byť v tuto chvíli nevíme, zda ten verdikt bude pravomocný, protože až zazní to odůvodnění, tak uslyšíme, zda náhodou státní zástupce se neodvolal.

  • Budeme to určitě sledovat. Myslíte, že Andreji Babišovi za těch několik dní v prezidentské volbě pomůže? Byl dnes z.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají