Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: Kapitalismus pro vybrané

Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: Kapitalismus pro vybrané
Petr Nečas u soudu (archivní foto)

Plus

Verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1 v kauze trafik pro poslance ODS vrátil obyvatele České republiky o deset let zpátky. K policejní razii na Úřadu vlády, premiérově tehdejší tajemnici a milence Janě Nagyové a poté k pádu Nečasova kabinetu.
Kateřina Perknerová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Kapitalismus pro vybrané. Verdikt Obvodního soudu v Praze jedna v kauze trafik pro poslance ODS vrátil obyvatele ČR o 10 let zpátky k policejní razii na Úřadu vlády premiérově tehdejší tajemnici a milence Janě Nagyové a poté k pádu Nečasova kabinetu. Pro mnoho lidí možná většinou šlo o dominový efekt, na jehož začátku byla spektakulární tisková konference vrchního olomouckého žalobce Iva Ištvana a šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty. A na konci pár nedomrlých rozsudků. I ten úterní je zatím nepravomocný, takže justice bude mít práci na několik dalších měsíců, ne-li let. Nehledě na tyto výhrady je faktem, že se za tehdejší vlády ODS, VV a TOP 09 kupčilo s vlivem i funkcemi. Vrcholem byly pověstné kabelky pro premiérovu m jsem. Většinu těchto hříchů měla na svědomí. ODS, ale její koaliční partneři kralování Jany Nagyové, později Nečasové přihlíželi bez jakýchkoli námitek. Petr Nečas, jeho manželka Jana a exnáměstek ministra zemědělství Roman Boček dostali podmíněné a peněžité tresty. Státní zástupce Rostislav Bajger v závěrečné řeči prohlásil, že cituji obžaloba považuje trestnou činnost obžalovaných za velice závažnou, neboť byla narušena důvěra občanů v řádný chod demokraticky zvolených institucí. V tom je jádro pudla. Jakmile politici začnou zneužívat postavení ve vlastní prospěch nebo nechají volné pole působnosti svým spolupracovníkům, je demokracie v ohrožení. V Česku jde o zvlášť nebezpečný jev, před nímž v rudolfinském projevu varoval už Václav Havel, když mluvil o mafiánském kapitalismu. Podobný termín použil ve svém čerstvém průzkumu časopisu The Economist, který píše o klientelistickém kapitalismu. Charakterizuje ho jako systém, kdy miliardáři přišli k majetku díky přátelským vztahům se státem. V daném žebříčku skončila ČR na druhém místě hned za Ruskem. Tam se zbohatlíci s vazbami na kremelské věrchušky podílejí na hrubém domácím produktu jednou pětinou. Podíl tuzemských miliardářů s dobrými kontakty na vládnoucí garnituru činí 15 % HDP. Za tímto číslem je třeba vidět výhodné kontrakty, vítězné zakázky a štědré dotace. K dokonalosti to dotáhla Andrej Babiš, který se jako majitel holdingu Agrofert a velkého mediálního domu stal premiérem. Česká politika je plná zášti, žabomyších sporů, pokrytectví a arogance. Jeví se to tak, že všichni touží být u moci, která vynáší, a proto si jdou straničtí lídři po krku bez ohledu na zájmy země a jejích občanů. Havel devátého prosince 1997 v Rudolfínu mimo jiné řekl mnoho lidí se diví, proč je na tom naše hospodářství nevalně, takže vláda musí narychlo balit různé úsporné balíčky. Proč se dusíme ve smogu, když se údajně tolik dává na ekologické účely? Proč musí růst ceny všeho včetně nájmů a energie, aniž přiměřeně k tomu rostou důchody či jiné sociální platby. Proč se musíme bát chodit v noci centry našich měst? Proč se nestaví téměř nic jiného než banky, hotely a vily pro bohaté atd. atd. atd.? Proč se dnes musíme ptát stejně?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají