Téma dne

Tempo zdražování už bude jenom zpomalovat. Příští rok by měla být inflace jednociferná, tvrdí bývalý guvernér ČNB Singer

Téma dne

Tempo zdražování už bude jenom zpomalovat. Příští rok by měla být inflace jednociferná, tvrdí bývalý guvernér ČNB Singer
Česká národní banka v Praze

Plus

Inflace v říjnu zpomalila na 15,1 procenta, meziměsíční pokles tak byl výraznější, než se předpokládalo. Poklesu přispěly i vládní opatření proti drahým energiím. Ceny některých dalších komodit, zejména potravin, však dále stoupaly. Ekonomové zároveň hovoří o nastupující recesi, která by však podle České bankovní asociace neměla být příliš dlouhá ani silná.
Lukáš Matoška

Hosté:
Miroslav Singer, bývalý guvernér ČNB, hlavní ekonom Generali CEE Holding 
Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy
Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace
Tomáš Kostelecký, sociolog ze Sociologického ústavu Akademie věd

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • Inflace v říjnu zpomalila na 15,1 desetinu %. Klesla výrazněji, než se předpokládalo, ze zářijových 18 %. Patrně se projevila vládní opatření proti drahým energiím. Ceny některých dalších položek, například potravin, naopak dál rostly. Jsou tedy nejnovější čísla důvodem k mírnému optimismu? To teď probereme s naším prvním hostem, kterým je bývalý guvernér ČNB, ekonom Miroslav Singer. Dobrý den. Dobré ráno. Dostáváme se za vrchol inflace.

  • Před před tomu nasvědčuje. To nejsou jenom ta poslední čísla, která já myslím, že během dneška uvidíme od řady analytiků to rozklíčování na ty, na ty jednotlivé, na ty jednotlivé důvody ve větším detailu, ale v zásadě se dá říct, že meziměsíční nárůsty cen, což je z těch cenových údajů se způsobem to, co je pro tu budoucnost nejrelevantnějším indikátorem. Ony vrcholily někdy v druhé o druhém kvartálu, duben, květen tohoto roku a pak už se začaly zpomalovat. A a teď vidíme, byť je to poměrně rozházené, ty meziměsíční přírůstek, který prostě i když varují, že příští rok by ta inflace měla určitě být nebo určitě podle toho, co teď vidíme, já bych vcelku s jistotou jednociferná.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají