Řečí peněz

Reálný pokles mezd je zásadním problémem. Malá spotřeba domácností nás už nyní vede k recesi, říká ekonom Bureš

Řečí peněz

Reálný pokles mezd je zásadním problémem. Malá spotřeba domácností nás už nyní vede k recesi, říká ekonom Bureš
Důchod, peníze, inflace

Plus

Češi začali nedobrovolně šetřit. Přestože průměrná mzda normálně roste, kvůli vysoké inflaci ale reálně klesá. Ve třetím čtvrtletí se kupní síla mezd navíc meziročně snížila o deset procent. Jak dlouho současné mzdové přiškrcení může trvat a na čem to bude záležet?
Naďa Bělovská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Či nedobrovolně šetří. Průměrná mzda sice nominálně roste, ale vzhledem k vysoké inflaci reálně klesá. Ve třetím čtvrtletí se meziročně snížila kupní síla našich mezd o 10 %, což už pocítí většina z nás. Jak dlouho současné mzdové přiškrcení může trvat a na čem to bude záležet? A skutečně náš zatím stále poměrně slušně vydělávající průmysl nemá na to, aby svým zaměstnancům přidal. I na to se budu ptát našeho dnešního hosta, kterým je hlavní ekonom společnosti Patria finance Jan Bureš. Dobrý den. Dobrý den. Příjemný poslech naší ekonomické půlhodiny přeje od mikrofonu Naďa Bělovská.

  • Řečí peněz.

  • Mzdy se letos reálně propadly nejsilněji za posledních 30 let. Zaměstnavatelé sice ve třetím čtvrtletí nominálně šest % svým zaměstnancům přidali, ale inflace se vyšplhala na 17,6 desetin %, a tak se platy v reálu o 10 % snížili. Jak v našem vysílání řekl ekonom Aleš Rod, ředitel výzkumu v centru ekonomických a tržních analýz a člen Národní ekonomické rady vlády, dotkne se to především sektoru služeb.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají