Téma dne

Inflace zrychlí až na 10 procent. Návrat k normálu čekáme v první polovině roku 2023, zní z ČNB

Téma dne

Inflace zrychlí až na 10 procent. Návrat k normálu čekáme v první polovině roku 2023, zní z ČNB
vánoční nákupy

Plus

Také v prosinci jsme si za své peníze koupili méně než před rokem – míra inflace opět stoupla. Na sklonku roku 2021 to bylo na 6,6 procenta, meziročně nejvíc od září 2008. Nejpravděpodobnějším výhledem je v následujících týdnech podle České národní banky (ČNB) další růst. „Lze očekávat, že inflace zrychlí na devět až deset procent. Pokud to přeteče desítku, tak jen malinko a mělo by to být na několik málo měsíců,“ uklidňuje ředitel měnové sekce ČNB Petr Král.
Šárka Fenyková

Hosty byli:
Petr Král, ředitel měnové sekce ČNB
Jana Matesová, odbornice na světovou ekonomiku, bývalá zástupkyně ČR u Světové banky
Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů ČR, předseda představenstva společnosti ATAS elektromotory Náchod a.s.
Radim Krejčí, zakladatel investiční platformy Portu

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V Česku pokračuje zdražování. Inflace je na hodnotách z roku 2008 a ČNB bude pravděpodobně opět zvedat úrokové sazby. Volí stejnou strategii i národní banky jiných států. Je to spolehlivý nástroj měnové politiky a dá se jen díky němu dosáhnout cenové stability a jak naopak využít a zásahů ČR nebo které posilují českou korunu? Investování? Nejen o tom budeme mluvit v následujících minutách, kterými vás provede Šárka Fenyková. Téma dne.

  • ČRo také v prosinci jsme si za své peníze koupili méně než před rokem. Slovy ekonomů míra inflace opět stoupla. Meziročně to minulý měsíc bylo na 6,6 desetin %. Naposledy jsme takový nárůst zaznamenaly v září roku 2008. Dodejme, že vývoj je to očekávaný a že ČNB odhaduje, že krátkodobě by se mohla inflace pohybovat i nad 10 %. Kdy se zdražování zastaví a jak k tomu pomůže další plánované zvyšování úrokových sazeb? Nejen na to se budu ptát ředitele měnové sekce ČNB Petra Krále. Dobré dobrý den.

  • Pěkné ráno v ČNB.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají