Téma dne

Pro obranu Ukrajiny jsou nyní nejdůležitější protiletadlové a protiraketové systémy, tvrdí brigádní generál v záloze Mičánek

Téma dne

Pro obranu Ukrajiny jsou nyní nejdůležitější protiletadlové a protiraketové systémy, tvrdí brigádní generál v záloze Mičánek
Multifunkční radarový systém IRIS-T SLM

Plus

Ministři obrany zemí NATO budou jednat o aktuální eskalaci ruské agrese proti Ukrajině. Ukrajinské vedení krátce po útocích požádalo západní země o další podporu a urychlení dodávek zbraní, zejména protivzdušné obrany. Probíhající konflikt se během necelého měsíce výrazně proměnil, změna strategie je tedy nevyhnutelná. Jak by nyní měla další vojenská a ekonomická pomoc Západu Ukrajině vypadat?
Renata Kropáčková

Hosté:
František Mičánek, brigádní generál v záloze
Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR
Ivan Mikloš, slovenský ekonom a politik
Jana Matesová, odbornice na světovou ekonomiku, bývalá zástupkyně ČR u Světové banky 

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • Ministři obrany zemí NATO budou dnes jednat o aktuální eskalaci ruské agrese proti Ukrajině a dalších dodávkách zbraní pro Kyjev. Ukrajinské vedení po posledních raketových útocích ruské armády požádal o západní země o urychlení dodávek zbraní, zejména protivzdušné obrany. Jak uvádí dnešní deník The Washington Post, válka se během necelého měsíce změnila z vyčerpávající statické bitvy v rychlé, eskalující konflikt, z čehož by měla vyplynout i změna strategie západu v dodávkách zbraní na Ukrajinu, především v jejich zrychlení. Naším prvním hostem je František Mičánek, brigádní generál v záloze z Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany. Dobrý den.

  • Dobrý den. Dospěla i podle vás válka do bodu zlomu? Jaké zbraně a sofistikovaná zařízení v této fázi ukrajinská armáda potřebuje? Především já bych nehovořil o bodu zlomu, protože to je charakterem nebo charakteristické pro každou válku, že v určitých fázích zkrátka ty projevy jsou jiné. A teď jsme svědky toho, že na frontě je situace poměrně výhodná pro ukrajinskou armádu jak na východě, tak na jihu pořád víceméně tlačí na Ukrajinu, na ruská vojska. A samozřejmě pokud je, pokud protivník, to znamená ruská armáda, nemůže s kým to v tuto situaci nic dělat na frontě, tak pořád může potratům a prostředky nějakým způsobem Hradci tak nějak vnímat ten týl. A to je to, čeho jsme byli viděl to, čeho jsme byli svědky v té nedávné době, to znamená masivní použití raket různého typu a zásahy infrastruktury, případně civilních objektů v hloubce. No a to, jak už odeznělo v předcházejícím příspěvku, vyžaduje samozřejmě zvýšenou zvýšenou pozornost podporovatelů ukrajinského režimu s tím, že je potřeba změnit trošku tu strukturu dodávek a zaměřit se skutečně teď na ty systémy protiletadlové a protiraketové obrany.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají