Téma dne

Vojenský analytik: Kdyby Ukrajinci měli zbraně a techniku jako Rusové, válka už by dávno skončila

Téma dne

Vojenský analytik: Kdyby Ukrajinci měli zbraně a techniku jako Rusové, válka už by dávno skončila
Podle ukrajinského ministerstva energetiky a ochrany životního prostředí ruská armáda dosud na Ukrajinu odpálila více než 1500 raket a na 5000 kusů různého vojenského vybavení už bylo zničeno

Plus

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzývá západní státy k okamžitým dodávkám zbraní a žádá, aby pomoc dorazila co nejdříve, ne až v řádu týdnů. Prodleva opravdu může hrát roli, souhlasí publicista a vojenský analytik Jiří Vojáček: „Pro Ukrajinu teď i několik málo dní může znamenat zásadní problém. Ruská ofenziva na jihovýchodě země začíná zatím opatrně, podle západních zpravodajských služeb by ale během dnů měla nabrat na intenzitě. Opravdu velké intenzitě.“
Martin Matějka

Hosté Tématu dne jsou:
Ondřej Ditrych, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů
Zuzana Lizcová, Institut mezinárodních studií fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy
Jiří Hynek, prezident a výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky
Jiří Vojáček, publicista a vojenský analytik

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • I prezident Volodymyr Zelenskyj ocenil snahu spojenců dodávat rychleji Kyjevu vojenský materiál. EU dosud Ukrajině poskytla vojenskou pomoc v hodnotě v přepočtu za 36 miliard korun. Americký prezident Joe Biden a v příštích dnech pravděpodobně oznámí další vojenské dodávky Ukrajině v hodnotě v přepočtu asi 18 miliard korun a Česko pomůže s opravami poničených tanků. O tom, jak se některé státy staví k posílání vojenské techniky na ukrajinské bojiště? Jaké logistické výzvy to přináší, aby se mohla výzbroj do války zapojit co nejrychleji? Nejen o tom bude dnešní téma dnes s Martinem Matějkou.

  • Téma dne ČRo.

  • Západní spojenci dál posílají ukrajinské armádě zbraně a munici na podporu proti ruské invazi. EU zatím Kyjevu dodala vojenskou pomoc za v přepočtu 36 miliard korun. Izrael pak plánuje dodat přilby a vesty pro ukrajinské záchranáře. Další dodávky slibuje třeba Washington. Americký prezident Joe Biden chce Ukrajině poslat munici a dělostřelecké zbraně. Ty Kyjevu přislíbil i britský premiér Boris Johnson. Británie podle něj taky hledá cesty, jak ukrajinské armádě dodat protilodní střely. Další vojenskou a finanční pomoc má Ukrajina dostat i od Německa. Další vojenskou pomoc plánuje poskytnout Kyjevu i Finsko a Nizozemsko. Naším hostem v tématu dne je ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Ondřej Ditrych. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají