Téma dne

Může se stát, že se zmražená částka Maďarsku sníží. Pětiprocentní sleva ale zřejmě Orbána k odblokování pomoci Ukrajině nepřiměje, míní Jourová

Téma dne

Může se stát, že se zmražená částka Maďarsku sníží. Pětiprocentní sleva ale zřejmě Orbána k odblokování pomoci Ukrajině nepřiměje, míní Jourová
Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise

Plus

Evropská komise minulý týden navrhla zablokovat 7,5 miliardy eur, které mělo dostat Maďarsko. Důvodem jsou nevyřešené problémy při rozdělování veřejných peněz a nedostatečnost maďarských reforem v této oblasti. K hlasování o zmrazení maďarských peněz z unijních fondů však v úterý nakonec nedošlo. Maďarsko však současně využilo právo veta při hlasování o poskytnutí 18 miliard eur Ukrajině, která kvůli ruské invazi žádá o rychlou finanční pomoc.
Renata Kropáčková

Hosté:
Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro hodnoty a transparentnost
Evžen Gál, hungarista z Katedry středoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy
Kateřina Šafaříková, bruselská zpravodajka Hospodářských novin, Aktuálně.cz a týdeníku Respekt

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Proč se ministři financí zemí EU neshodly na zablokování unijních peněz pro Maďarsko, jak navrhla Evropská komise? Jak chce ES poslat miliardy eur Ukrajině navzdory maďarskému vetu? Je postoj Maďarska vydíráním, jak to označují někteří politici, nebo běžná praxe, kterou čas od času využije každá členská země? To jsou otázky pro dnešní téma dne, kterým vás provede Renata Kropáčková.

  • A téma dne ČRo.

  • O zablokování maďarských peněz z unijních fondů včera země EU ani nehlasovali. Evropská komise před týdnem navrhla zmrazit Maďarsku výplatu sedmi a půl miliardy eur kvůli nevyřešeným problémům při přerozdělování veřejných peněz a maďarské reformy označila za nedostatečné. Některé státy západní a severní Evropy se tím chtěli řídit. Část středo a východoevropských zemí, ale chtěla přihlédnout i k dalším probíhajícím maďarským reformním krokům, což podporovali i klíčové země Francie a Německo. Maďarsko ovšem zároveň vetoval o poskytnutí 18 miliard eur Ukrajině, jejichž schválení vyžaduje jednomyslnost. Vláda v Kyjevě kvůli ruské invazi žádá unii o co nejrychlejší finanční pomoc a evropský blok chce od ledna posílat zemi pravidelné částky. Z Bruselu se hlásí náš zpravodaj Viktor Daněk.

Více z pořadu