Jak to vidí...

Kateřina Šafaříková: Orbán namíchal Evropě výbušný koktejl trpělivosti. Zbývá šalamounské řešení

Jak to vidí...

Kateřina Šafaříková: Orbán namíchal Evropě výbušný koktejl trpělivosti. Zbývá šalamounské řešení
Viktor Orbán

Dvojka

Velkouherská šála na fotbalovém zápase nebo oficiální návštěva íránského ministra zahraničních věcí. Maďarský prezident Viktor Orbán dráždí Evropskou unii nejedním „detailem“. Nejvíce však svojí blokací 18 miliard určených Ukrajině. Co za odblokování Maďarsko požaduje? Jaké možnosti řešení Evropská komise vůbec má? Zpravodajka v Bruselu Kateřina Šafaříková v audiozáznamu ještě přiblíží problémy belgické komunity s marockými kořeny i to, jak v Belgii slaví advent.
Kateřina Šafaříková, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Maďarský premiér Viktor Orbán si před pár dny na přátelský fotbalový zápas reprezentací Maďarska a Řecka vzal šálu s mapou velkých Uher, velkého Maďarska, které zahrnovalo území historických Uher s částmi sousedních zemí včetně Zakarpatské Ukrajiny, někdejší Podkarpatské Rusi. Je to historické území Uherského království. Součásti byly i části dalších současnosti nezávislých států Rakouska, Slovenska, Rumunska, Chorvatska, Srbska a Ukrajiny. Sklidil pobouření, kritiku v těchto zemích. On sám to nebral tak dramaticky. Vzkázal berte to s klidem. Fotbalový zápas je fotbalový zápas a politika je politika. Kateřino, co a komu? Chtěl tím Viktor Orbán říct, nebo je to jenom nevinná záležitost? Jak to?

  • Vy vnímáte v rámci toho, co Viktor Orbán dělá už vlastně dlouhodobě na evropské scéně, tak toto do určité míry nevinná záležitost je, nebo je to považováno za takovou lehčí věc, protože to nemá nějaký dopad dramatický, ať už do těch společností konkrétních anebo třeba na evropskou politiku. Prostě Viktor Orbán pracuje s tím termínem nebo tedy s odkazem velkého Maďarska před trianonského dlouhodobě. Já jsem mluvila letos s pozorovatelkou maďarských volbách, které byly tedy na jaře, tak s pozorovatelkou maďarských voleb, která strávila šest týdnů ježděním po regionech venkovských Maďarsku. A ta mi říkala, že jaksi v kancelářích starostů malých maďarských obcí běžně visí kanceláře jaksi obrovská na pat právě teď před trianonského Maďarska, čili těch velkých výher, které jste teď popsala. Je to tedy něco, co v politice Fideszu Viktora Orbána osobně je dlouhodobě, ale to, že si vzal šálu, je v podstatě, jak jsem říkala, drobnost. Jsou tady byla vlastně podstatnější věci, které evropští politici zmiňovali a považují za problém tedy v případě chování Viktor Orbán. A mimochodem, šála byla tak trochu i nad tématem. Možná je to až přeceněné označení. Na nedávném summitu Visegrádské skupiny v Košicích tam hostitel, tedy slovenský premiér Heger, darovala panu Orbánovi šálu se znakem Slovenska se slovy, že Orbán má prostě už jaksi starou mapu. Ale pojďme teda k těm podstatnějším věcem, které už jste, Kateřino, naznačila. Doporučí EU členským zemím zablokovat vyplácení části peněz z regionálních fondů kvůli nedostatečným reformám Maďarska v oblasti právního státu?

  • Tento týden se očekává doporučení Evropské komise, o kterém následně rozhodnou členské státy. Pro nás, tedy pro ČR, pro české posluchače, je to o to zajímavější, že vlastně to rozhodnutí povede nebo bude, bude mu předsedat český zástupce, protože stále ještě máme předsednictví EU. Konkrétně to bude příští týden, tedy na schůzce ministrů financí český ministr financí Zbyněk Stanjura. A ten bude mít skutečně nelehký úkol. Trošku bych si tipla, že má v posledních dnech na lehké spaní, jakkoliv už je to jsou nezkušený politik. Proč? Protože podle toho, co tady doporučí Evropská komise, a tomu se ještě asi dostaneme ve středu, tak na základě toho příští týden by měl vlastně Zbyněk Stanjura rozplývá celé takto klubko věcí, které právě Viktor Orbán blokuje, které jsou podstatné a důležité z hlediska evropské politiky. Tedy vlastně na rozdíl, a to se vracím též, ale na rozdíl těch žertíků typu velkou Uherska, šála nebo potom šála skutečných mapy Slovenska od slovenského premiéra Hegera. Zkrátka a dobře. Viktor Orbán konkrétně uvedu příklad. Blokuje 18 miliard eur, hodně peněz pro Ukrajinu. A jsou to peníze, které Ukrajina potřebuje, protože by to měly být, měla být pravidelná platba do ukrajinského státního rozpočtu tak, aby tato země měla od ledna dál peníze na výplatu zdravotníkům, úředníkům, samozřejmě vojáků atd.. A Viktor Orbán nechce dát svůj souhlas. Je tady potřeba jednomyslný souhlas všech zemí EU a nechce ho dát proto, protože právě se snažím zásadě obyčejně řečeno vydírat zbytek unie proto, aby naopak zbytek EU souhlasil s penězi pro Maďarsko. A to se tedy dostávám k tomu k této středě, kdy Evropská komise by měla doporučit nebo nedoporučit, jak vlastně naložit s evropskými fondy velmi známými i v ČR, ale jak s nimi naložit případě Maďarska, protože z řady vlastně obálek ještě Maďarsku nedostalo žádné peníze právě proto, že současná maďarská vláda podle dlouhodobého zjištění i několika nezávislých agentur atd., poměrně decimuje stav jaksi maďarské demokracie a není tedy jisté, že by peníze, které posílají do evropského rozpočtu Němci, Švédové, Dánové a zkrátka a dobře, ti čistí plátci. Takže nakonec neskončil v Maďarsku, v kapsách Fideszu? Tak to je to, co musí doporučit Evropská komise a příští týden tedy rozhodnout zástupci členských států pod vedením Zbyňka Stanjury.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu