Pro a proti

EU strká nos do věcí, ke kterým nemá kompetence, míní Vondra. Ten požadavek je oprávněný. Z Maďarska se stává autokracie, soudí Richterová

Pro a proti

EU strká nos do věcí, ke kterým nemá kompetence, míní Vondra. Ten požadavek je oprávněný. Z Maďarska se stává autokracie, soudí Richterová
Maďarský premiér Viktor Orbán

Plus

Evropská komise navrhla odebrat Maďarsku 7,5 miliardy eur mimo jiné kvůli korupci a problematickému přidělování veřejných zakázek. Členské státy EU ale ještě chtějí počkat, jestli Budapešť situaci napraví. „Bohužel ten požadavek je oprávněný. Už se to tam posunulo do země, kde je spíš autokracie,“ říká místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti). „Myslím si, že Maďarsko o ty peníze nakonec nepřijde,“ míní europoslanec Alexandr Vondra (ODS). 
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Se bude Lukáš Matoška. Evropská komise navrhla odebrat Maďarsku v přepočtu téměř 200 miliard korun, mimo jiné kvůli korupci. Premiér Viktor Orbán vzkázal, že pokud jeho země o tyto peníze z unijních fondů přijde, dokáže si je sehnat odjinud. Současně ale maďarská vláda slíbila, že zjedná nápravu, aby o peníze nepřišla, a připravila proto balíček reforem. Návrhem Evropské komise se dnes budou zabývat europoslanci, kteří nedávno přijali rezoluci, podle níž už Maďarsko není plnohodnotnou demokracií, avšak rozhodující slovo v tom, jestli mu odebrat část prostředků z eurofondů, budou mít členské státy, které ještě chtějí počkat, jaké změny Budapešť v příštích týdnech prosadí. Věcí se tak bude zabývat české předsednictví v Radě EU. Bude na místě, aby Maďarsko přišlo o část prostor?

  • Eurofondů, pokud nezavede potřebné reformy. Pro a proti.

  • Lukáše Matošky.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají