Téma dne

Evropské politické společenství může být věčnou čekárnou na vstup do EU, varuje bruselská zpravodajka Šafaříková

Téma dne

Evropské politické společenství může být věčnou čekárnou na vstup do EU, varuje bruselská zpravodajka Šafaříková
Jedním z nelehkých úkolů českého předsednictví je i probíhající válka na Ukrajině

Plus

První setkání lídrů 44 zemí Evropského politického společenství se ode dneška koná v Praze. Ta jako metropole v současnosti předsednické země Evropské unie hostí všech 27 členů EU, pozvání dostalo ale i 17 neunijních zemí včetně Ukrajiny, Turecka, Velké Británie nebo Ázerbájdžánu. Pozváno nebylo jen Rusko a Bělorusko, dánská premiérka se kvůli složité vnitropolitické situaci připojí až k zítřejším jednáním.
Šárka Fenyková

Hosté:
Alice Krutilová, ředitelka Odboru pro předsednictví ČR v Radě EU, Úřad vlády
Kateřina Šafaříková, bruselská zpravodajka Hospodářských novin, Aktuálně.cz a týdeníku Respekt
David Stulík, seniorní analytik bezpečnostního centra think-thanku Evropské hodnoty, působil řadu let jako diplomat EU na pozici tiskového mluvčího Delegace EU v Kyjevě
Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Tak a Fenyková. Evropské politické společenství. Nová platforma pro vzájemné jednání. 44 lídrů zemí Evropy. Ti všichni jsou dnes v Praze. Co se od jejich schůzky očekává? Pro koho by mohlo být výhodou a proč? A naváže na první setkání ještě nějaké další? Aneb nakolik životaschopné evropské politické společenství? Bude to jiné. Několik otázek pro následující minuty. Dobrý poslech přeje Šárka Fenyková.

  • Téma dne ČRo.

  • Česko hostí historicky první setkání evropského politického společenství. Do Prahy se sjeli vrcholní politici ze 44 zemí Evropy. Kromě 27 členských států EU dostala pozvání i 17 neunijních zemí včetně Británie, Turecka a Ukrajiny. Pozváno nebylo jen Rusko a Bělorusko. Průběh zasedání této zcela nové platformy teď probereme s ředitelkou odboru pro předsednictví ČR v Radě EU Alicí Krutilovou z Úřadu vlády. Dobrý den. Dobré ráno.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají