Řečí peněz

Mezi demokratickými zeměmi a zbytkem světa se rýsuje nová železná opona, varuje ekonomka Matesová

Řečí peněz

Mezi demokratickými zeměmi a zbytkem světa se rýsuje nová železná opona, varuje ekonomka Matesová
Ekonomka Jana Matesová

Plus

Vysoká inflace nebo rostoucí obavy z nedostatku plynu v zimní sezóně. I to jsou důsledky ruské agrese vůči Ukrajině. „Rozpad globálního řádu, na který jsme zvyklí od druhé světové války, bude mít mnohem dalekosáhlejší důsledky,“ předvídá Jana Matesová, ekonomka a dlouholetá zástupkyně České republiky ve Světové bance.
Naďa Bělovská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V Chorvatsku se bude od ledna platit eurem. Otázkou ale je, jak výhodné to pro Chorvaty bude, protože jednotná evropská měna výrazně padá a poprvé od roku 2002 stála minulý týden méně než USD. Mohou za to obavy z evropské recese a také očekávání, že americká centrální banka bude dále zvedat úrokové sazby, což dolaru přidává na atraktivitě. Co znamená oslabující euro pro obyvatele Eurozóny, ale i pro české exportéry, importéry je teď pro Chorvatsko dobrá doba vstupovat do Eurozóny a můžeme být rádi, že my teď eurem neplatíme. Otázky pro Janu Matesovou, ekonomku a dlouholetou zástupkyní ČR ve Světové bance. V. Vítejte ve studiu. Dobrý den. Děkuji za pozvání. Dobrý den. Příjemný poslech příštích minut přeje od mikrofonu Naďa Bělovská.

  • Řečí peněz.

  • Česko zůstane od příštího roku jednou z posledních sedmi unijních zemí, které si ponechají vlastní měnu. Chorvatská kuna skončí a Chorvati přejdou na euro. Podle hlavního ekonoma společnosti Natland Petra Bartoně je to pro ČR dobrý signál, protože Chorvatsko mělo, stejně jako máme my potíže se splněním všech kritérií pro vstup do Eurozóny, a přesto se mu to podařilo.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají