Téma dne

Politik Mikloš: Pravděpodobnější je hybridní válka, provokace. Ukrajinu to poškodí a Západ nesjednotí

Téma dne

Politik Mikloš: Pravděpodobnější je hybridní válka, provokace. Ukrajinu to poškodí a Západ nesjednotí
Ukrajinští vojáci na obrněném bojovém vozidle během cvičení v Doněcké oblasti na východní Ukrajině

Plus

Ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov řekl, že Rusko nechystá útok na Ukrajinu teď, ani v blízké budoucnosti. Obavu z uskutečnění invaze v tuto středu okomentoval slovy, že uprostřed týdne začínají války jen málokdy. I bez fyzické intervence ale Rusko může svého západního souseda poškodit ekonomicky. „Vidíme rapidní výkyvy ukrajinské měny i velký dopad na investice, které nyní do země spíš nepřichází,“ konstatuje analytik Pavel Havlíček.
Martina Mašková

Hosty byli:
Martin Dorazín, zvláštní zpravodaj na Ukrajině, Český rozhlas
Ivan Mikloš, slovenský ekonom a politik, bývalý poradce ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana (2016-2019)
Vojtěch Boháč, šéfredaktor serveru Voxpot
Pavel Havlíček, analytik, Asociace pro mezinárodní otázky

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ne, může Rusko svým tlakem ochromit Ukrajinu ekonomicky, i kdyby válka neproběhla? Jaké dopady na životní situaci a běžné potřeby tamních obyvatel má napjatá bezpečnostní situace a jakou úlohu v nynějším vyjednávání západu s Ruskem a plynovod Nord Stream dva? To jsou tři hlavní body příštích minut. U mikrofonu je Martina Mašková. Téma dne.

  • Ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov řekl německému listu Die Welt, že Rusko nechystá útok na Ukrajinu ani teď, ani v blízké budoucnosti. Dřívější varování amerických zpravodajských služeb, že ruské jednotky podniknou invazi na Ukrajinu, možná i dnes diplomat odmítl se slovy války v Evropě jenom málokdy, začínají ve středu dění na Ukrajině, tentokrát hlavně s důrazem na ekonomické aspekty nynější bezpečnostní krize, se teď budu věnovat s naším zvláštním zpravodajem na Ukrajině, kterým je Martin Dorazín. Martine, dobrý den. Hezký den. Statistik momentálně pokud u Mariupolu, tedy v Doněcké oblasti, 50 km od hranic s Ruskem, jak to tam vypadá?

  • Se zásobováním, s dopady tady té bezpečnostní situace na ekonomiku.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají