Řečí peněz

Za 20 let by současný důchodový systém skončil s 400 miliardovým deficitem, říká ekonom Hampl

Řečí peněz

Za 20 let by současný důchodový systém skončil s 400 miliardovým deficitem, říká ekonom Hampl
Mojmír Hampl na Ústavním soudu ČR

Plus

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš zchladil optimismus, že by se po více než 30 letech mohli politici dokázat dohodnout na důchodové reformě. A to i přesto, že přímí účastníci jednání s prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě potvrzují, že zástupci ANO toto klíčové opatření odsouhlasili. Co nás čeká, pokud se ihned systém penzí nereformuje? V pořadu Řečí peněz vysvětluje předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl.
Václav Pešička

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvládne Česko konečně najít a uvést v život reformu důchodového systému? Vládní návrh aktuálně projednávají politici ze všech stran, a to i díky prezidentu Petru Pavlovi, který se ujal moderátorské role. To prvotní nadšení, že se po 30 letech dočkáme stabilizace důchodového systému, se ale pomalu mění ve skepsi, že už poněkolikáté politici prostě shodu nenaleznou. Jsou ty návrhy politiků tak špatné nebo tak rozdílné, že se prostě nemohou dohodnout. Na kolik reflektují závěry hned několika odborných komisí, které nabídly řešení? I na to se budu ptát ekonoma Mojmíra Hampla, předsedy Národní rozpočtové rady a také bývalého viceguvernéra ČNB. Vítejte ve studiu.

  • Dobrý den. A řeč bude také o tom, jací investoři Češi jsou a jestli finanční krize změnila jejich pohled na to, kam dlouhodobě peníze ukládat.

  • Obohacující poslech přeje Václav Pešička.

Více z pořadu