Řečí peněz

Vydrží nízká inflace? Obchodníci můžou zase zdražit nebo se projeví inflační doložky, varuje ekonom Lacina

Řečí peněz

Vydrží nízká inflace? Obchodníci můžou zase zdražit nebo se projeví inflační doložky, varuje ekonom Lacina
Ekonom Lubor Lacina, Ústav financí PEF MENDELU

Plus

Za lednovou nižší inflaci můžou především ceny bydlení včetně elektřiny. Zatímco ještě v prosinci zdražila meziročně o více než 140 procent, v lednu už byla dražší jen o 13 procent. „Můžou se ale projevit inflační doložky, které jsou dnes v celé řadě smluv na nájmy prostor, kde se bude při navyšování ceny brát v potaz kumulativní loňská inflace,“ upozorňuje Lubor Lacina z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity.
Václav Pešička

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Konec zdražování. Česko porazilo inflační krizi. Tak o tom nás už týden přesvědčují novinové titulky, ale hlavně politici, ekonomové a analytici.

  • Lednová inflace lehce nad dvěma % totiž překvapila snad všechny takto brzo návrat k normálu čekali jen málokdo. Výrobci, prodejci i kupující zchladili nejen inflaci, ale i tuzemskou ekonomiku. A právě to, jak zvládnout období konce inflační krize, je téma pro našeho dnešního hosta, ekonoma Lubora Lacinu z provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity.

  • Vítejte. Dobrý den. A řeč bude také o kurzu české koruny, která s inflací a měnovou politikou ČNB úzce souvisí. Obohacující poslech přeje Václav Pešička.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají