Řečí peněz

Únorový schodek rozpočtu mě nechává klidnou. Děsí mě ale další požadavky ministerstev, přiznává ekonomka Horská

Řečí peněz

Únorový schodek rozpočtu mě nechává klidnou. Děsí mě ale další požadavky ministerstev, přiznává ekonomka Horská
Helena Horská na konferenci SHIFTS23

Plus

Více než stomiliardové manko vykázal na konci února český státní rozpočet. Horšího výsledku za první dva měsíce roku dosáhla státní kasa jen v loňském roce, kdy byla v červených číslech na 120 miliardách. Přesto vláda dokázala udržet naplánovaný schodek. V jaké kondici bude letos česká ekonomika? V pořadu Řečí peněz odpovídá hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Václav Pešička

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Přestože průměrná mzda v Česku trhá rekordy, překročila 46000 korun, tak se naše reálné příjmy dále propadají. Prudké zdražování posledních měsíců a let způsobilo, že se naše kupní síla propadla až k roku 2017. Protože ale zdražování brzdí, tak se dá čekat, že nám už porostou konečně po devíti čtvrtletích i reálné mzdy. Jak rychle, to bude, záležet i na ochotě zaměstnavatelů nám navyšovat mzdy a v části případu i na tom, jak silně budou na růst mezd tlačit odbory. Ty sami položili svého krále pod gilotinu a uvidíme, zda si jej i popraví. O mzdách dnes se budeme bavit společně s Helenou Horskou, hlavní ekonomkou Raiffeisenbank, členkou Národní ekonomické rady vlády a také poradního týmu premiéra Petra Fialy. Vítejte ve studiu. Dobrý den.

  • Děkuji za pozvání. Krásný den.

  • A řeč bude také o státním rozpočtu, který už jen za leden a únor činí - 100 miliard korun. Obohacující poslech přeje Václav Pešička.

Více z pořadu