Pro a proti

Vyjádřeními k Tchaj-wanu Pavel zbytečně vykopává příkopy, míní europoslanec Knotek. Neohýbejme před Čínou hřbet, oponuje poslanec Kolář

Pro a proti

Vyjádřeními k Tchaj-wanu Pavel zbytečně vykopává příkopy, míní europoslanec Knotek. Neohýbejme před Čínou hřbet, oponuje poslanec Kolář
Petr Pavel mluvil s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen

Plus

Telefonát nově zvoleného prezidenta Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou pobouřil nejen Peking, ale i část opozičních politiků. „Dává najevo, jakým směrem se bude ubírat jeho působení na Hradě, a nedělá nic, co by bylo v rozporu se zahraniční politikou státu,“ míní poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). „První kroky Petra Pavla jsou pro mne zklamáním. Jsme svědky aktivismu, zbrklosti a rozhodně to není slibovaný klid a řád,“ oponuje europoslanec Ondřej Knotek (ANO).
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Do doby, než se Petr Pavel stane prezidentem, zbývá ještě měsíc, ale svými kroky se už opakovaně postaral o titulky v zahraničních médiích. Pravděpodobně největší pozornost vyvolal Pavlův telefonát s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. Není totiž obvyklé, aby prezidenti evropských zemí přímo komunikovali s představiteli tohoto ostrovního státu. Čínská vláda považuje Tchaj-wan za svoji vzbouřeneckou provincii a kontakty s ním vnímá jako porušování principu jedné Číny. Peking dal proto obratem najevo, jak silně ho Pavlův krok znepokojil. Zvolený český prezident zase ujistil, že princip jedné Číny nezpochybňuje. Řekl to třeba v rozhovoru pro Deutsche Welle.

  • Já jsem jim ani činčil. Tu čeká forint po ulici. Provincie pouze ty určeno.

  • 50. Tomu Petr Pavel dodal, že nevidím nic špatného na telefonátu s prezidentkou demokratického Tchaj-wanu, se kterým má Česko čilé vztahy. Počíná si zvolený prezident přiměřeně a zcela v souladu se zahraniční politikou vlády, nebo by měl vystupovat opatrněji a pro děti Lukáše Matošky.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají