Pro a proti

Střílet, říká k útokům medvědů na člověka myslivec. Plošný odstřel jim nezabrání, oponuje zoolog

Pro a proti

Střílet, říká k útokům medvědů na člověka myslivec. Plošný odstřel jim nezabrání, oponuje zoolog
Medvěd (ilustrační foto)

Plus

Na Slovensku přibývá útoků medvědů na člověka, v Česku je podobný problém s vlky, kteří zase působí škody na hospodářských zvířatech. Je čas povolit plošný odstřel těchto zatím přísně chráněných šelem?
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Se bude Karolína Koubová. Děkuji za slovo. Dobré dopoledne. Další útok medvěda na člověka, respektive dva, který se v neděli odehrál ve středoslovenském pohoří Polana, přilil oleje do ohně debat o tom, jak se chovat k těmto velkým šelmám. Slovenská vláda navrhovala formou ústavního zákona možnost plošných odstřelu. Ve vládní koalici ale proto nezískal dostatek hlasů. Česko má problém s jinými šelmami, a to s vlky, kteří páchají čím dál větší škody na hospodářských zvířatech. Jak najít balanc mezi ochranou živočišných druhů a škodami, které působí člověku a jeho majetku. Je volání po možnosti plošného odstřelu legitimní, nebo se dá situace řešit méně drasticky?

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Se mnou ve studiu už je předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota. Dobrý den. Dobrý den. A zdravím po telefonních linkách experta na velké šelmy z Mendelovy univerzity v Brně Miroslava Kutala, někdejšího koordinátorka vlčích hlídek, který působí také na ústavu ekologie lesa právě na Mendelově univerzitě v Brně. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají