Pro a proti

Více lyceí a gymnázií je správný krok, míní analytik. Kvalitní všeobecné vzdělání poskytují i průmyslovky, oponuje šéf unie školských asociací

Pro a proti

Více lyceí a gymnázií je správný krok, míní analytik. Kvalitní všeobecné vzdělání poskytují i průmyslovky, oponuje šéf unie školských asociací
Přijímací zkoušky

Plus

Na střední školy se letos přihlásilo 157 tisíc dětí. Převis poptávky nad nabídkou je nejmarkantnější u gymnázií a lyceí. Stát proto plánuje rozšířit jejich kapacity. Šéf Unie školských asociací Jiří Zajíček upozorňuje, že i odborné školy poskytují kvalitní všeobecné vzdělání. „Poskytují dvě třetiny až tři čtvrtiny všeobecného vzdělávání,“ tvrdí. „Žáci odborných škol ale nemají stejné výsledky ve všeobecné gramotnosti,“ namítá analytik vzdělávání PAQ Research Jan Zeman.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Karolínou Koubovou. Dobré dopoledne. 157000 dětí se přihlásilo na střední školy a v uplynulých dnech skládalo přijímací zkoušky. I letos. Pokračují silné ročníky, a tedy i převis poptávky nad nabídkou. Nejmarkantnější to je u gymnázií a lyceí. Ministerstvo školství chce do roku 2027 dorovnat na polovinu podíl středních škol se všeobecným zaměřením. Dnes je navštěvuje zhruba 30 % středoškoláků, zatímco průměr EU je právě oněch 50 %. Je potřeba budovat další gymnaziální třídy nebo kvalitní všeobecné vzdělání umí poskytnout i střední odborné školy s maturitou. Potřebujeme posilovat univerzální zaměření studentů, nebo nám pak budou chybět absolventi technických oborů středních škol.

  • Pro a proti Karolíny Koubové.

  • Se mnou ve studiu už je Jan Zeman, analytik vzdělávání výzkumné organizace PAQ Research. Dobrý den. Dobrý den. A po telefonních linkách zdravíme Jiřího Zajíčka, předsedu unie školských asociací ČR, rovněž předsedu asociace středních průmyslových škol. Ředitelé na Masarykově střední škole chemické v Praze. Dobrý den. Dobrý den. Tak pane Zajíčku, je správný ten záměr ministerstva školství navýšit kapacity gymnázií a lyceí? Potřebujeme rozšířit se tyto kapacity?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají