Pro a proti

Černého motýli na Máji jsou kýč, říká Bečková z Klubu Za starou Prahu. Splňují všechny náležitosti, oponuje Vitvar

Pro a proti

Černého motýli na Máji jsou kýč, říká Bečková z Klubu Za starou Prahu. Splňují všechny náležitosti, oponuje Vitvar
Vizualizace nové podoby obchodního domu Máj s plastikami Davida Černého

Plus

Patří obří plastiky s motýlími křídly sochaře Davida Černého na fasádu obchodního domu Máj v Praze? „Je to mimořádná architektura a nepotřebuje takový akcent,“ míní Kateřina Bečková z Klubu Za starou Prahu. „Pokud jde o dočasný zásah, který se nedotkne fasády trvale, nemám s tím problém,“ připomíná výtvarný kritik Jan H. Vitvar, že instalace je magistrátem povolená na rok. 
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobré dopoledne přeje Karolína Koubová. Dva obří motýli, jejichž trup tvoří stíhačky Spitfire. Kinetické plastiky Davida Černého, které by měli přistát na fasádě obchodního domu Máj v Praze, vyvolaly vášnivou diskusi o tom, co náš veřejný prostor zkrášluje a co naopak hyzdí. Jaké umělecké objekty by se měly objevovat ve veřejném prostoru 20. století a jaké raději ne? Nabízí výtvarné umění inspiraci a promyšlené koncepty? Nebo jsou města a jejich ulice skulpturami různých uměleckých kvalit spíš zapleveleny? A ukazuje záměr na Máji na obecnější problém?

  • Pro a proti Karolíny Koubové.

  • Ve studiu už vítám Kateřinu Bečkovou, místopředsedkyni klubu za starou Prahu. Dobrý den. Dobrý den. A také Jana Vitvara, vedoucího kulturní rubriky časopisu Respekt, autora knihy o Davidu Černém s názvem Philips. Dobrý den. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají