Pro a proti

Přísnější regulace alkoholu je nutná, říká Vobořil. Hlavně je potřeba narovnat zdanění, míní šéf unie lihovarníků

Pro a proti

Přísnější regulace alkoholu je nutná, říká Vobořil. Hlavně je potřeba narovnat zdanění, míní šéf unie lihovarníků
alkohol

Plus

Průměrný Čech starší 15 let vypije během roku zhruba 14 litrů čistého lihu. Pomohlo by omezení prodeje a reklamy, a hlavně vyšší cena snížit jeho spotřebu? „Opatření je víc, ale nejdůležitější je určitě cenotvorba,“ říká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle šéfa Unie výrobců a dovozců lihovin Vladimíra Darebníka je ale zdanění alkoholu v Česku nespravedlivé. „Lihoviny jsou zdaněny čtyřikrát více než pivo. A tiché víno má nulovou spotřební daň,“ kritizuje.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Roli jinou Koubovou. Dobré dopoledne. Až 500 lidí ročně umře na předávkování alkoholem. Tvrdý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil a označil tak právě alkohol za zabiják číslo jedna. Česko se dlouhodobě pohybuje na špici ve spotřebě alkoholických nápojů, která u nás činí 14 l čistého lihu na hlavu za rok. Pomohla by ke snížení konzumace větší regulace alkoholu a jeho reklamy? Jaké efektivní kroky jsou potřeba, aby Češi a Češky přestali být lídry mezi světovými pijany?

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Po telefonních linkách zdravím národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají