Téma dne

Vláda musí zajistit, aby nikdo nemusel volit mezi teplem a jídlem, říká ekonom Rod

Téma dne

Vláda musí zajistit, aby nikdo nemusel volit mezi teplem a jídlem, říká ekonom Rod
Inflací jsou ohroženi zejména ti nejchudší. Vláda zatím představila dva návrhy, jak zvýšit lidem platy

Plus

Červnová inflace se opět zvedla. Podle Českého statistického úřadu roste hlavně kvůli zdražování potravin a energií. Jak se ale před inflací chránit? A je to vůbec možné? „Nabízí se strategie, která funguje bez ohledu na to, jestli máme inflaci, nebo ne. Jsou to pravidelné investice například do akcií. Pro investory se zkušenostmi může hrát určitou roli a ochranu také bitcoin,“ konstatuje šéfredaktor investičního webu Petr Novotný.
Martin Matějka

Hosté:
Petr Král, ředitel odboru měnové politiky a fiskálních analýz ČNB
Jan Pavel, člen Národní rozpočtové rady
Petr Novotný, šéfredaktor investičního webu
Aleš Rod, ekonom, člen Národní ekonomické rady vlády, ředitel výzkumu Centra ekonomických a tržních analýz

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Inflace v červnu překročila 17 % a už rok neustále stoupá. Jak efektivní je zvedání úrokových sazeb? Jak velký problém je vysoká inflace pro veřejné finance? A jdou vůbec ochránit při takto vysoké inflaci úspory? Nebo je na čase naučit se místo střádání investovat? Dobrý poslech vám přeje Martin Matějka.

  • Téma dne ČRo.

  • Meziroční inflace stoupla v červnu na 17,2 desetiny %. Inflace podle Českého statistického úřadu roste hlavně kvůli zdražování potravin. Celkový růst spotřebitelských cen zrychlil podvanácté za sebou. Zůstává nejvyšší od prosince 1993 a Česko má teď čtvrtou nejvyšší inflaci v EU. Skoro o 70 % víc než loni v červnu stála mouka. Chléb zdražil skoro o třetinu a cena mouky je vysoká hlavně kvůli ruské agresi na Ukrajině. Hostem tématu dne je Petr Král, ředitel odboru měnové politiky a fiskálních analýz ČNB. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají