Téma dne

Ve výdajích na obranu jsme v NATO pořád jedni z nejhorších. To je dál neúnosné, míní bezpečnostní analytik Pojar

Téma dne

Ve výdajích na obranu jsme v NATO pořád jedni z nejhorších. To je dál neúnosné, míní bezpečnostní analytik Pojar
Tomáš Pojar, bezpečnostní expert

Plus

Na summitu v Madridu dostaly Finsko a Švédsko pozvánky ke vstupu do Severoatlantické aliance. Dál se členské státy dohodly, že několikanásobně posílí obranu svého východního křídla a Ukrajině budou pomáhat tak dlouho, jak bude potřeba. „Členské státy NATO se snaží víc investovat do obrany, kterou musíme brát vážně,“ popisuje bezpečnostní analytik a poradce premiéra Tomáš Pojar. „Protože nám Vladimir Putin ukazuje, že válka v Evropě není žádné sci-fi.“
Lukáš Matoška

Hosté:
Tomáš Pojar, zahraničněpolitický a bezpečnostní poradce premiéra
Martina Heranová bezpečnostní analytička CEVRO
Michael Romancov, politický geograf z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Metropolitní univerzity Praha
Karel Svoboda, odborník na postsovětský prostor

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Prvního plesu bude Severoatlantická aliance po svém třídenním summitu připravená na svět, který změnila ruská invaze na Ukrajinu. Jak na to posílí svou obranu východního křídla a jak se na tom bude podílet česká armáda? Jaká odpověď se dá čekat ze strany režimu v Rusku a v Číně, před kterými varuje nově přijatý strategický dokument aliance? Pokusíme se odpovědět. Dobrý poslech přeje Lukáš Matoška.

  • Téma dne ČRo.

  • Severoatlantická aliance oficiálně přizvala do svých řad Finsko a Švédsko. Několikanásobně posílí svoji obranu východního křídla a slíbila taky pomáhat Ukrajině tak dlouho, jak bude potřeba. To jsou hlavní výsledky dnes končícího summitu v Madridu, na kterém NATO přijalo nový strategický dokument určující jeho směřování v příštích letech. Jak řekl generální tajemník Jens Stoltenberg, jedná se o největší přepracování alianční strategie od studené války. NATO tak reaguje především na ruskou invazi na Ukrajinu, která začala před čtyřmi měsíci. Zatímco ve své strategii z roku 2010 aliance konstatovala, že stojí o spolupráci s Ruskem, v nově přijatém dokumentu označuje Rusko za hlavní hrozbu. Naším prvním hostem je zahraničně politický a bezpečnostní poradce premiéra Petra Fialy Tomáš Pojar, který premiéra na summitu NATO v Madridu taky doprovází. Dobrý den do Madridu. Kde jak bude NATO po tomto summitu připraveno na svět, který změnil ruská invaze na Ukrajinu?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají