Jak to vidí...
Analytik Smetana: Do války s Ruskem NATO nepůjde. Změnilo by to až použití jaderných zbraní
Jak to vidí...
Dvojka
Klíčový mechanismus, na kterém funguje Severoatlantická aliance, je deklarace kolektivní obrany a bezpečnosti. Ultimátní jistota to však není. V jaké kondici NATO v současnosti je? Je potřeba změnit náhled na jeho poslání? A kam směřuje debata o možnosti působení vojsk Aliance na Ukrajině? Bezpečnostní analytik Michal Smetana ještě vysvětlí rozruch kolem výroků papeže Františka a zamyslí se nad otázkou, zda se volání po vyjednávání rovná výzvě ke kapitulaci.
Michal Smetana, Zita Senková
Přepis epizody
-
Pane Smetano, je naše bezpečnost samozřejmost?
-
To v žádném případě. Já myslím, že historicky se ukázalo, že to tak není a samozřejmě vím, kam tím míříte a k velmi významnému výročí, kdy právě proto, že naše bezpečnost a není samozřejmost, tak jsme se jako ČR pokusili si bezpečnost a nějakým způsobem zjistit dlouhodobě.
-
Přesně tak. Odhalil jste mě, protože to, že naše bezpečnost je či není samozřejmost, tak tímto se zabývala. Byl to název konference již 11. u příležitosti tentokrát 20. výročí našeho vstupu do NATO. Na té konferenci na Pražském hradě je. Pane Smetano, zaznělo i varování, že členství zdaleka neznamená, že je hotovo. Tak jaké jsou ty další, řekněme pro nás výzvy? Mimochodem americký exprezident Bill Clinton náš vstup společně také pro Polsko a Maďarsko do NATO označil za to nejlepší, co se mohlo stát. Podobně u vstupu do Aliance mluvil i náš prezident Petr Pavel. Na bezpečnostní konferenci mimo jiné řekl nebýt členy NATO, není vyloučené, že bychom čelili podobné zvůli jako dnes Ukrajina. Česku se podle něj v roce 1999 prozíravě chopilo příležitosti.