Téma dne

Polsko zatím situaci na hranicích s Běloruskem zvládá, tvrdí velvyslanec při NATO Landovský

Téma dne

Polsko zatím situaci na hranicích s Běloruskem zvládá, tvrdí velvyslanec při NATO Landovský
Situace na bělorusko-polské hranici graduje

Plus

Evropská komise označila chování běloruského režimu vůči migrantům u polských hranic za nehumánní a gangsterské. Režim migranty podle Komise dováží k hranicím a pak je nutí k nelegálnímu vstupu do Evropské unie. V tom jim ale z druhé strany brání polští pohraničníci, jejichž násilné zatlačování uprchlíků zpět do Běloruska by mohlo být vykládáno jako porušení mezinárodních úmluv, varuje redaktorka serveru Euractiv.cz Kateřina Zichová.
Lukáš Matoška

Hosty byli:
Ondřej Soukup, redaktor Hospodářských novin
Kateřina Zichová, redaktorka serveru Euractiv.cz
Ondřej Benešík, KDU-ČSL, poslanec
Jakub Landovský, ČSSD, velvyslanec České republiky při NATO

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jaká je situace na polsko-běloruských hranicích? Jak může EU přimět běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby přestal využívat migranty jako formu politického nátlaku. A budou stačit nové unijní sankce, nebo je namístě, aby se do věci vložila i Severoatlantická aliance? Dobrý poslech přeje.

  • Váš Matoška. Téma dne ČRo.

  • Evropská komise označila chování běloruského režimu vůči migrantům u polských hranic za nehumánní a gangsterské. Režim imigranty podle komise dováží k hranicím a pak je nutí k nelegálnímu vstupu do EU. V tom jim ale z druhé strany brání polští pohraničníci. Polská vláda kvůli situaci na hranicích už před několika týdny vyhlásila výjimečný stav. Včera i v tom následovala Litva, na jejichž hranicích s Běloruskem se Lukašenkův režim pravděpodobně pokouší o stejné praktiky jako na hranicích s Polskem. Polský hraniční plout se v pondělí pokusila násilím překonat zatím největší skupina lidí. Včera ale podobné incidenty hlášeny nebyly. Ve vysílání je redaktor Hospodářských novin Ondřej Soukup. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají