Zaostřeno

Ve stínu války na Ukrajině neskončilo ani drama běženců na hranicích s Běloruskem

Zaostřeno

Ve stínu války na Ukrajině neskončilo ani drama běženců na hranicích s Běloruskem
Migranti na bělorusko-polské hranici

Plus

„Hybridní útok, ne migrační krize,“ popsala před více než rokem předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová situaci na hranicích Evropské unie a Běloruska. Do Polska, Lotyšska a Litvy přicházejí z běloruského území už od loňského léta běženci převážně z Blízkého východu a Afriky. Evropská unie obviňuje Minsk, že s falešným slibem snadného vstupu do Unie láká lidi z rozvojových zemí do Běloruska a organizuje jejich přepravu. 
Dominik Tesár

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Hybridní útok, ne migrační krize. Tak před více než rokem popsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová situaci na hranicích EU a Běloruska. Do Polska, Lotyšska a Litvy přicházejí z běloruského území už od loňského léta běženci převážně z Blízkého východu a Afriky. Brusel obviňuje Minsk z toho, že s falešným slibem snadného vstupu do EU láká lidi z rozvojových zemí do Běloruska a organizuje jejich přepravu. To vše s cílem destabilizovat unii zesílenou imigrací a mstít se tak za evropské sankce proti běloruskému režimu. Obvinění proti běloruskému diktátorovi Alexandru Lukašenkovi a jeho úřadům ale nic nemění na faktu, že se politická kauza tak jako každá jiná dotýká životů obyčejných lidí. Ať je to migrační krize, hybridní válka nebo obojí? Migrace z Běloruska do EU přináší lidské příběhy. Malou část z nich představí dnešní díl pořadu Zaostřeno. Vítá vás u něj Dominik Tesár. Zaostřeno.

  • Na toto. Ano, toto by vám takto.

  • S mladíky z uprchlického tábora kousíček za Rigou jsme se přes les vydali k rybníku. Přinesli si s sebou kuře, které tady grilují, pouštějí si hudbu, tancují, někteří se koupou a přinesli si vlastní kovový odpadkový koš, do kterého hází všechny odpad.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají