Téma dne

Končící vláda ANO vyvolává falešné naděje, že nulovou daň u energií je reálné prosadit, zlobí se poslanec ODS

Téma dne

Končící vláda ANO vyvolává falešné naděje, že nulovou daň u energií je reálné prosadit, zlobí se poslanec ODS
Elektrárna v Mělníku

Plus

Lídři států Evropské unie se shodli na společném postupu při řešení problémů s rostoucími cenami energií. Český premiér Andrej Babiš (ANO) nejprve jednání blokoval a žádal regulaci trhu s emisními povolenkami. Té se dosáhnout nepovedlo, do závěrečné zprávy se ale dostala výzva Evropské komisi, aby dala trh s povolenkami prověřit. Šéfredaktorka portálu Euractiv.cz Aneta Zachová to nicméně za velký úspěch Česka nepovažuje. Kontrola byla totiž deklarována už dříve, tvrdí.
Renata Kropáčková

Hosty byli:
Zdenka Trachtová, redaktorka, Český rozhlas
Martin Kolovratník, ANO, poslanec
Vojtěch Munzar, ODS, poslanec
Aneta Zachová, šéfredaktorka portálu Euractiv.cz

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Summit EU se shodly na společném postupu v otázce cen energií. Na čem je založena? Jak se na závěrech schůzky podílelo české zastoupení? Narazí český návrh na zavedení nulové DPH u energií na unijní pravidla? Proč jej chce dosluhující vláda vůbec zavést? A je jisté, že by zrušení daní u energií skutečně snížilo ceny plynu a elektřiny? To jsou otázky, které zazní v tématu dne. Dobrý poslech přejí Renata Kropáčková.

  • Téma dne ČRo.

  • Lídři členských států EU se včera večer po dlouhé diskusi shodli na společném postupu proti rostoucím cenám energií. Trvá ale spor o přístupu k emisním povolenkám. Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO požadoval regulaci trhu s povolenkami a závěry jednání kvůli tomu nejprve zablokoval. Lídři sedmadvacítky nakonec vyzvali Evropskou komisi, aby trh s povolenkami prověřila. Dnes mají na programu hlavně debatu o migraci a situace na běloruské hranici. V Bruselu je reportérka Zdeňka Trachtová, se kterou jsme teď ve spojení. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají