Téma dne

Peníze, které dnes v obrovském množství inkasují energetické firmy, by se měly vrátit zpátky lidem, míní viceprezident Hospodářské komory Prouza

Téma dne

Peníze, které dnes v obrovském množství inkasují energetické firmy, by se měly vrátit zpátky lidem, míní viceprezident Hospodářské komory Prouza
Růst cen energií, energie, elektřina, zdražování (ilustrační snímek)

Plus

Na mimořádném zasedání unijní ministři pro energetiku rozhodují o podobě energetického balíčku, který by měl regulovat vysoké ceny energií. Jednání se zaměří na zavedení povinných úspor elektřiny ve státech EU, ale taky na odebrání části příliš vysokých zisků energetických společností. Vzhledem k současnému českému předsednictví jednání povede ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Jak vypadají konkrétní návrhy? A jaké metody regulace členské státy upřednostní?
Martina Mašková

Hosté:
Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu
Jan Rovenský, energetický expert Greenpeace
Petr Zahradník, ekonomický poradce, Česká spořitelna

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • Ministři pro energetiku státu EU tedy dnes v Bruselu rozhodnou o balíčku krizových opatření, které navrhla Evropská komise a jejich cílem je zkrotit nebývale vysoké ceny energií, zejména elektřiny. Projednají třeba zavedení povinných úspor elektřiny v členských státech anebo odebírání části vysokých zisků energetickým společnostem. Mimořádné zasedání povede jakožto zástupce předsednické země český ministr průmyslu a obchodu z hnutí STAN Josef Síkela. A v Bruselu vše sleduje naše reportérka Zdeňka Trachtová.

  • Dobrý den. Dobrý den. Začněme prosím u těch povinných úspor elektřiny. Jak konkrétně by měly státy začít šetřit?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají