Speciál

Trhy s energiemi jsou velmi úzce propojené. Jakékoliv řešení přijaté na evropské úrovni tak bude vždy nejefektivnější, tvrdí analytik Záklasník

Speciál

Trhy s energiemi jsou velmi úzce propojené. Jakékoliv řešení přijaté na evropské úrovni tak bude vždy nejefektivnější, tvrdí analytik Záklasník
Růst cen energií, energie, elektřina, zdražování (ilustrační snímek)

Plus

V Bruselu se koná mimořádný summit Rady Evropské unie o energiích. V rámci českého předsednictví ho svolal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Cílem jednání je nalezení řešení vysokých cen energií a zajištění dostatku surovin na zimní období. Ceny elektřiny a plynu v poslední době poklesly zejména v očekávání výsledků jednání. Pokud k nalezení shody nedojde, může se cena opět zvýšit.
Tomáš Pancíř

Hosté:
Viktor Daněk, zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu
Petr Třešňák, náměstek ministra průmyslu a obchodu
Martin Záklasník, analytik a bývalý ředitel společnosti E.ON
Luděk Niedermayer, poslanec Evropského parlamentu (TOP 09)
Václav Jabůrek, zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu v Německu
Ľubica Zlochová, spolupracovnice Českého rozhlasu
Ladislav Novák, zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu
Filip Pertold, ekonom
Michal Kebort, tiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu
Ondřej Kovařík, poslanec Evropského parlamentu (ANO)

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • My věříme, že se podaří najít shodu alespoň částečně v některých z těch bodech a následně zaúkolovat Evropskou komisi, aby v následujících 14 dnech konala. Přišlo se s tím finálním řešení. Určitě se to dotkne oblasti likvidity trhu, následně Dyka Pekingu, tedy toho oddělení cenotvorby plný už cenotvorby elektřiny, dále možnosti zastropování cen. Určitě se dotkneme úspor, pravděpodobně i fungování takovou s emisními povolenkami. Dále se budou probírat body týkající se dodávek a zásoby plynu, obecně snížení závislosti na palivech z Ruské federace, ale pro nás také důležitý bod v prodloužení toho krizového rámce ETCS pro pomoc firmám a podnikatelům.

  • To řekl ráno ve vysílání ČRo náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák, který teď je přímo na jednání ministrů a delegací jednotlivých členských států. Já už teď přímo do Bruselu zdravím našeho zpravodaje Viktora Daňka, který to jednání sleduje. Dobré odpoledne. Hezký den. Viktore, pronikají z toho jednání nějaké informace, které z těch zmíněných bodů budou stěžejní a jestli někam to jednání už postoupilo?

  • Ono těch variant je ještě více, protože české předsednictví nabídlo ministrům záměrně širší paletu možností. A z vlastní sadou návrhu přišla tento týden navíc Evropská komise, což mimochodem to jednání příliš neusnadnilo, protože se komise veřejně postavila i za návrh, který mezi unijními státy nemá příliš velkou podporu. Tím myslím zastropování cen plynu z Ruska. Ale podle diplomatických zdrojů u skutečně už krystalizuje mezi unijními státy shoda na třech základních směrech opatření, a to pomocí výrobcům elektřiny, kteří se potýkají s nedostatkem hotovosti, kterou musí na burze skládat jako jakousi zálohu, aby vůbec mohli obchodovat. Za druhé, velmi pravděpodobně to je to, že se unijní státy shodnou na povinných úsporách ve špičce, tedy v době, kdy se obvykle spínají plynové elektrárny, které ceny elektřiny potom ženou do astronomické výše. A právě tyto úspory by měly tento efekt a omezit. No a do třetice to může být strop na výnosy z prodeje elektřiny z některých zdrojů.

Ostatní také poslouchají