Téma dne

Když ceny plynu zastropuje jen část zemí EU, nic moc to nezmění, míní europoslanec Pospíšil

Téma dne

Když ceny plynu zastropuje jen část zemí EU, nic moc to nezmění, míní europoslanec Pospíšil
Evropská unie hledá recept na energetickou krizi

Plus

Na nadcházejícím evropském summitu v Bruselu budou lídři hledat shodu na dalších krocích ke snížení rekordních cen energií. Nadpoloviční většina unijních zemí chce zastropovat ceny plynu, který je spalovaný v elektrárnách, zbytek však takové řešení odmítá. Proč jsou státy takto rozdělené? A jaká jsou další témata jednání?
Renata Kropáčková

Hosté:
Viktor Daněk, zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu
Jiří Pospíšil, europoslanec (TOP 09)
Pavlína Janebová, ředitelka pro výzkum Asociace pro mezinárodní otázky
Jana Matesová, ekonomka, bývalá zástupkyně ČR u Světové banky

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • V Bruselu se dnes schází na dvoudenním summitu šéfové vlád zemí EU, aby se pokusili shodnout na dalších opatřeních proti drahým energiím. Nadpoloviční většina unijních zemí si přeje zastropovat ceny plynu spalovaného v elektrárnách, jiné o takovém řešení ale nechtějí ani slyšet. Lídry tak nejspíš čeká složitá debata. Sledovat ji bude v Bruselu zpravodaj Viktor Daněk, se kterým jsme teď ve spojení. Dobrý den. Hezký den. Začněme tím, na jakých opatřeních by se premiéři či prezidenti shodnout mohli. Rýsuje se už něco?

  • Podle předběžného návrhu závěru schůzky, které ČRo získal, se unijní státy nejspíš shodnou na společných nákupech plynu k doplnění zásobníků, až budou po zimě prázdné. Podporu má také návrh nových pravidel pro nouzovou pomoc v dodávkách plynu mezi státy, které k tomu nemají uzavřenou příslušnou dvoustrannou smlouvu, a také chystaný doplňkový ukazatel cen plynu, který by více odrážel transakce se zkapalněným plynem a nebyl by tak závislí na cenách potrubního plynu jako doposud. S podporou dalších opatření už to je ale komplikovanější, pokud jde o vyjednávání podpory. Premiér Petr Fiala z ODS Bruselu nicméně před summitem i tak vystupoval optimisticky.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají