Laboratoř

Pakoně jsou kvůli silnicím, plotům nebo farmám míň odolní i plodní

Laboratoř

Pakoně jsou kvůli silnicím, plotům nebo farmám míň odolní i plodní
Safari Park Dvůr Králové - pakoně modří v Africkém safari

Plus

Migrace pakoňů je velká podívaná, která láká každý rok do Afriky stovky tisíc turistů. Vědci zjistili, že různé překážky na migrační trase způsobují, že pakoně jsou jako druh ohroženější.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte v pořadu vědců a herců. Jak pakoňů škodí ploty, jak se učí komunikovat netopýři v Libyi či tuleni? A proč člověku nezůstal v evoluci ocas? Tak to jsou tři náměty, kterým se budeme věnovat v tomto dnešním pořadu. U mikrofonu je Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Témata jsou zoologická. Dejme. Pozvání do tohoto pořadu přijali Pavel Stopka, zoolog. Dobrý den. Vítám vás. Jan Pačes je molekulární genetik a bio informatik. Dobrý den. A Andrea Růžičková je náš herecký dnešní host. Vítejte. Děkuji. Dobrý den. První naše téma se vztahuje k těm zvířatům, která známe z přírodovědných filmů. Každoročně migrace těchto zvířat třeba do Tanzanie nebo Keni přitahuje stovky 1000 turistů ročně. Vědci z Kodaně zjistili, že když je pakoňům na zavedených migračních cestách překáží něco, co jsme my vytvořili, typu silnice, ploty nebo třeba i farmy. Takže jim to geneticky neprospívá. Začínají být méně odolní vůči výkyvům teplot, hůře se rozmnožují, žijí kratší dobu. Čím to je? Člověk by neřekl, že se to může projevit geneticky. Jan Pačes je nejblíže tady té věci. Tak máslo.

Ostatní také poslouchají