Laboratoř

140 tisíc lidí na světě ročně usmrtí hadí jed. V Indii chybí osvěta

Laboratoř

140 tisíc lidí na světě ročně usmrtí hadí jed. V Indii chybí osvěta
Had křovinář

Plus

V indickém státě Tamil Nadu se uskutečnil výzkum, který má přispět k lepší informovanosti o možnostech prevence před uštknutím hady. Studie se zúčastnilo 535 lidí z vesnických komunit. Většina z nich hledá způsob, jak se útokům hadů bránit, ale jako prevenci používají neúčinné, někdy i pochybné postupy.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jaksi hadic a novináři stylizují obočí, jak do vývoje mozku obratlovců zasáhly viry a co pomáhá snížit počet hadích uštknutí? V té výběr témat, kterým se budeme věnovat v pořadu vědců a herců. Příjemný poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • My my hosty jsou dnes herpetolog Václav Gvoždík. Dobrý den. Dobrý den. Neurofyziolog František Vyskočil. Vítám vás. Dobrý den. Herečka, moderátorka, tedy kolegyně Ester Kočičková. Dobrý den. Dobrý den. Deštných lesích hlavně Kolumbie a Ekvádor. O. Popsali vědci několik nových druhů hadů k novinářům ostnitých. Ti patří mezi chřestýšovitého, jsou příbuzní zmiji a k tomu objevu přispělo to, že jednoho badatele had kousl. Studie pak trvala 10 let a o těch novináři budeme mluvit. O něm. A je krásné dlouhé šupin nad očima. K, pane doktore. Gvoždík. U. Takže i had zvedá obočí.

Ostatní také poslouchají