Laboratoř

Když geny mlčí. Také evoluce si hraje s tlačítky on a off

Laboratoř

Když geny mlčí. Také evoluce si hraje s tlačítky on a off
Háďátko obecné

Plus

Ne všechny geny jsou v nás zapnuté. Rakouští a izraelští badatelé spolu s českou vědkyní při pokusech na červech-háďátkách v přírodě objevili učebnicový příklad, jak toho využívají tzv. sobecké geny. 
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nového víme o roli r. N. A při vzniku života. Jak může EU a pomoci při léčbě viru HIV a nemoci AIDS? Proč a kdy některé geny mlčí? To jsou tři náměty, které jsem si vybrala do pořadu vědců a herců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Mám radost, že pozvání do dnešního pořadu přijali biochemik Jan Konvalinka. Dobrý den. Vítám vás. Petr Svoboda, který je molekulární biolog. Děkuji, že jste přišel. Dobrý den. A Andrea Černá, herečka. Vítejte. Dobrý den. Biologie už desítky let pracuje s hypotézou tzv. r n a svět a věci se renomovaného Salkova institutu ve Spojených státech tento předpoklad výrazně podpořili, protože se jim podařilo v laboratoři napodobit kopírování dědičné informace z r. N. A nejenom s velkou přesností, ale i variabilitou. Právě vznik dědičných novinek mohl být motorem evoluce. Takže obracím se s touto první otázka na Petra Svobodu. Trochu jsme nakoukli do dílny evoluce. O něco víc.

Ostatní také poslouchají