Laboratoř

Návrat divočiny. Němci a Poláci fandí losům a zubrům

Laboratoř

Návrat divočiny. Němci a Poláci fandí losům a zubrům
Vlk obecný

Plus

Velký průzkum mezi obyvateli regionů v okolí delty řeky Odry v polsko-německém pohraničí ukázal, že většina veřejnosti podporuje návrat velkých zvířat do přírody, zvláště pak býložravců. Mnohým by nevadil ani vlk nebo rys.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte v pořadu vědců a herců. Tentokrát se budeme věnovat tomu, jak reagují zvířata na přítomnost člověka, co se stane, když zmizí z krajiny vrcholní predátoři a jak se obyvatelé delty řeky Odry staví k návratu velkých zvířat? Příjemný poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Mi pozvání dnes přijali dva zoologové. Jeden je specializací etolog, to znamená, věnuje se chování zvířat. Marek Špinka. Vítejte. Dobrý den. A druhý Pavel Hulva je rovněž zoolog, ale také molekulární ekolog. Vítám vás. Dobrý den. A spolu s námi se dnešní debaty účastní Zuzana Vejvodová, herečka. Dobrý den. Dobrý den. Velká celosvětová studie, která se uskutečnila před pandemií COVIDu a v jejím průběhu, dokládá, jak citlivě zvířata reagují na lidskou činnost, na člověka. Býložravci, jako jsou jeleni nebo losi, jsou pod jejím vlivem aktivnější, i když někdy odkládají pastvu na bezpečnější večerní dobu. Masožravci je, jako je u nás například vlk, ale v Americe uváděli například rosomáky. Jsou naopak méně aktivní, snaží se riziku setkání s člověkem vyhnout. Tak to bych si myslela, že se obecně zvířata snaží setkání s člověkem vyhnout. Pane docente Špinková.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu