Laboratoř

Kdy něco trápí rostlinu? Vědci testují chytrou diagnostiku stresu, chorob a škůdců

Laboratoř

Kdy něco trápí rostlinu? Vědci testují chytrou diagnostiku stresu, chorob a škůdců
zemědělec, farmář

Plus

Tkáně rostlin spolu komunikují pomocí chemických látek. Zachycení signálů, kterými reagují na stres, by mohlo farmářům pomoci s předstihem zjistit, zda není ohrožená úroda.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak může pomoci farmářům sledování vnitřní chemických signálů v rostlinách? Může CO2 podpořit požáry vlivem na rostliny a jak lesy odolávají klimatické změně. To jsou tři záležitosti, které jsem zvolila pro dnešní debatu vědců a herců. Příjemný poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Dnes přišli Jitka Klimešová botanička. Dobrý den. Vojtěch Kotecký, odborník na životní prostředí. Dobrý den a Petr Vacek, herec a stálý host našeho pořadu. Dobrý den. Vítejte. Rosene, komunikuji prostřednictvím chemických látek, ale v té studii, o které budeme mluvit na úvod, šlo o vnitřní komunikaci v rostlinách. Vnitřní signály jejich zachycení může pomáhat farmářům. Poznají zní, jestli se nezhorší úhrada třeba vlivem toho, že plodina trpí přebytkem tepla, světla nebo třeba se můžou dozvědět, jestli je zrovna vystavena útoku hmyzu nebo mikrobus. Vojtěch Kotecký to to přirovnala, jako když jdeme k lékaři a tam nám odebírají krev.

Ostatní také poslouchají