Laboratoř

Rybí šupiny se můžou hodit při čištění vody nebo k předávání tajných zpráv

Laboratoř

Rybí šupiny se můžou hodit při čištění vody nebo k předávání tajných zpráv
Třídění ryb

Plus

V rybích chovech nebo potravinářských provozech zůstává jako odpad velké množství rybích šupin. Vědci ze Singapuru zkoumali jejich vlastnosti a hledali způsob, jak je druhotně využít. S pomocí tohoto materiálu dokázali čistit vodu nebo vytvořit tajné písmo.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Se ve vodě hledat tzv. věčné chemikálie? Jak pesticidy působí na ryby a vůbec život ve vodě a daly by se recyklovat rybí šupiny? To jsou tři náměty, které uslyšíte v dnešním pořadu vědců a herců. U mikrofonu je Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Ve studiu se mnou dnes jsem lékař a odborník na vztah životního prostředí a zdraví Miroslav Šuta. Dobrý den. Dobrý den. Hydrobiolog Adam Petrusek. Vítejte. Dobrý den. A herečka Iva Pazderková. Vítám vás. Dobrý den. Věci z Německa a Británie představili nový způsob, jak ve vodě detekovat tzv. věčné chemikálie. Tyto látky s obsahem fluoru se přidávají třeba do papírových obalů potravin, outdoorového oblečení nebo koberců, aby je odpuzovali vodu a mastnotu. Používají se také při výrobě polovodičů nebo pneumatik, ale zůstávají bohužel životním prostředí. Nedají se odbourat. Doklad jejich přítomnosti nová metoda signalizuje světlem. Pokud vím, tak mnoho problémů s chemikálií se objevilo, takže se našly ve vodě. Miroslav Šuta se ujme slova na úvod.

Ostatní také poslouchají