Téma dne

Úspěch pro jádro. Dosud se s ním nepočítalo, teď má pětadvacet let, říká velvyslanec o plánu Evropské komise

Téma dne

Úspěch pro jádro. Dosud se s ním nepočítalo, teď má pětadvacet let, říká velvyslanec o plánu Evropské komise
Jaderná elektrárna Dukovany

Plus

Evropská komise zvažuje dočasné zařazení jádra a plynu mezi udržitelné zdroje. S tímto ústupkem jsou ale spojena velmi přísná kritéria. Například povinnost od roku 2026 spalovat se zemním plynem alespoň 30 procent vodíku je pro Česko i další státy Evropy prakticky neproveditelná, tvrdí manažer pro energetiku Svazu průmyslu a dopravy Jan Harnych.
Šárka Fenyková

Hosty byli:
Michal Kučera, TOP09, místopředseda poslaneckého klubu, člen sněmovního hospodářského výboru a předseda sněmovního zemědělského výboru
Jan Harnych, manažer pro energetiku Svazu průmyslu a dopravy ČR
Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec ČR pro otázky energetické bezpečnosti
David Klimeš, komentátor serveru Aktuálně.cz

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Fenykové Evropská komise navrhla dočasně přidat jádro a plyn mezi zelené investice. Je to pro Česko a české politiky vítězství, nebo jsou parametry návrhu tak přísné, že přinesou zemi i její energetické koncepci problémy? A co by se případně mělo změnit a projde návrh přes ostatní země sedmadvacítky? Nejen na to se budeme ptát v následujících minutách. Dobrý poslech přeje.

  • Šárka Fenyková. Téma dne ČRo.

  • Jak už zaznělo, Evropská komise chce dočasně zařadit jádro a plyn mezi zelené investice. Nárok na označení udržitelná investice v rámci tzv. taxonomie ale budou mít jen projekty, které splní přísná kritéria. A v tom se skrývá pověstný zakopaný pes. Plán totiž počítá například s tím, že do roku 2050 budou muset mít jaderné elektrárny pro svůj odpad hlubinná úložiště. Nové jaderné elektrárny budou muset podle návrhu získat stavební povolení nejpozději v roce 2045 a své podmínky má také využití plynu. Takže zatímco čeští politici návrh Evropské komise vítají a považují ho za vítězství. Odborníci z řad energetiků, komentátorů nebo Svazu průmyslu a dopravy upozorňují, že tato podoba návrhu může ČR přinést i nejednu komplikaci. Do vysílání teď zvu poslance Michala Kučeru z TOP 09, člena sněmovního hospodářského výboru. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají