Téma dne

Ekonom: Když na spotřebitele nedolehne zdražení energií, nebude mít motivaci používat čisté zdroje

Téma dne

Ekonom: Když na spotřebitele nedolehne zdražení energií, nebude mít motivaci používat čisté zdroje
větrná elektrárna

Plus

Evropská komise se příští týden chystá představit návrh opatření na zkrocení vysokých cen elektřiny a zemního plynu. Předem ale varuje, že okamžitá řešení neexistují. Myšlenka na rozšíření celkového množství emisních povolenek, které by jejich ceny stlačilo dolů, by ale šla přímo proti strategii na zrychlování přechodu Evropy k využívání čistých energií, upozorňuje hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň.
Renata Kropáčková

Hosty byli:
Viktor Daněk, zpravodaj v Bruselu, Český rozhlas
Petr Bartoň, hlavní ekonom investiční skupiny Natland
Dominik Rusínko, makroekonomický analytik ČSOB
Michael Romancov, politický geograf z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Metropolitní univerzity Praha

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Proč se zvyšují ceny energií zemního plynu dokonce více než elektřiny? Jaká řešení nabízí Evropská komise? Jaká opatření chystá česká vláda a je klíčem k řešení krize kolem cen zemního plynu? Rusko? Otázky, na které hledáme odpovědi v tématu dne provázím Renata Kropáčková.

  • Téma dne ČRo.

  • Evropská komise se příští týden chystá představit návrh opatření na zkrocení vysokých cen elektřiny a zemního plynu. Předem ale varuje okamžitá řešení neexistují. Ceny energií přitom lámou rekordy. Od začátku roku elektřina zdražila o více než 200 %. Ve spojení jsme teď s bruselským zpravodajem ČRo Viktorem Daňkem. Dobré ráno. Hezké ráno. Čím Evropská komise prudké zdražování energií vysvětluje?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají