Téma dne

Se zastropováním cen energií tuto krizi zvládneme. Férové je ale říct, že každý také musí šetřit, nabádá ministr Jurečka

Téma dne

Se zastropováním cen energií tuto krizi zvládneme. Férové je ale říct, že každý také musí šetřit, nabádá ministr Jurečka
Marian Jurečka

Plus

Cena silové elektřiny bude maximálně 6 korun za kWh, cena plynu 3 koruny za kWh včetně DPH. Zastropování platí pro domácnosti, živnostníky nebo samosprávy, nemocnice a školy, kteří ale budou energie nakupovat prostřednictvím státního obchodníka. „Vláda udělá kroky, které znamenají garanci, že to zvládneme. Jak u elektřiny, tak u plynu. Je férové říct, že by každý měl hledat, jak dál šetřit,“ říká na Plusu ministr práce a sociálních věcí a vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Šárka Fenyková

Hosté:
Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr práce a sociálních věcí a vicepremiér
David Marek, hlavní ekonom Deloitte
Michal Macenauer, ředitel strategie společnosti EGU Brno 
Martin Hlaváček (ANO), europoslanec

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • K. Vláda se rozhodla zastropovat ceny elektřiny a plynu. Maximální cena silové elektřiny pro maloodběratele bude šest korun za kW hodinu včetně DPH. U plynu to budou tři koruny včetně DPH. Zastropování platí pro domácnosti, živnostníky nebo veřejnou sféru, tedy samosprávy, nemocnice, školy, kteří budou energie nakupovat prostřednictvím státního obchodníka. Řešení pro průmysl a chtějí ministři zveřejnit až zítra po jednání se zástupci jednotlivých odvětví. A já už zvu do vysílání ministra práce a sociálních věcí a vicepremiéra Mariana Jurečku z KDU-ČSL. Dobrý den.

  • Dobré ráno. Když se k tomu cenovému stropu započítají regulované složky, bude se konečná cena za kW hodinu pohybovat kolem sedmi až devíti korun. Podle opozice je cena stále hodně vysoko. Z čeho jste tedy vycházeli při své rozvaze a uvažovali jste i o nižší úrovni?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají