Téma dne

Odborník na dopravu Frič: Postih musí mít smysl a být adekvátní. Novela silničního zákona počítá s aktuálními výzvami

Téma dne

Odborník na dopravu Frič: Postih musí mít smysl a být adekvátní. Novela silničního zákona počítá s aktuálními výzvami
Měření rychlosti (ilustrační foto)

Plus

Vláda schválila novelu silničního zákona, nyní ji ještě musí schválit sněmovna. Od příštího roku by měla zjednodušit bodový systém pro řidiče a zavést pouze tři skupiny trestných bodů. Novinkou by také měla být možnost řídit auto od 17 let pod dohledem zkušeného řidiče, tzv. řidičák na zkoušku a další opatření, od nichž si vláda slibuje zvýšení bezpečnosti na silnicích. Novela tak upravuje i výši pokut za jednotlivé přestupky.
Lukáš Matoška

Hosté:
Vít Andrle, redaktor domácího zpravodajství
Jindřich Frič, ředitel Centra dopravního výzkumu
Aleš Horčička, předseda Asociace autoškol ČR
Petr Kratochvíl, radní města Brna pro oblast dopravy

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • Bodový systém pro řidiče se v Česku příští rok změní. Příslušnou novelu zákona schválila vláda. Norma systém zjednodušuje a nově zavádí pouze tři skupiny trestných bodů. Nově bude možné řídit auto od 17 let pod dohledem zkušeného řidiče a nebo tzv. řidičák na zkoušku víc o tom ví Vít Andrle z naší domácí redakce. Dobrý den. Pěkné ráno. Co se tedy v bodovém systému přesně mění?

  • Nynější systém trestných bodů by se měl zjednodušit z pěti sazeb na tři. Nově tedy bude možné přidělit 2, 4 nebo šest bodů. Například u řízení pod vlivem alkoholu řidič dostane šest bodů namísto dosavadních sedmi, zaplatí ale pokutu ve správním řízení až 25000 korun namísto dnešních dvou až 20000. Pokud odmítne dechovou zkoušku na alkohol, hrozí mu pokuta až 70000 korun. Jak to bude s tresty za překročení rychlosti?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají