Téma dne

Náměstkyně Vašáková: Po zdravotní stránce opatření smysl dávají. Doufám, že se nakonec nezruší

Téma dne

Náměstkyně Vašáková: Po zdravotní stránce opatření smysl dávají. Doufám, že se nakonec nezruší
Zaměstnanci Skansky a.s. při povinném samotestování na covid.

Plus

Od příští středy – 9. února – zruší vláda Petra Fialy (ODS) povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19 ve službách, restauracích nebo na akcích. A to poté, co povinnost zrušil s týdenním odkladem správní soud. Nejpozději 18. února by pak mělo skončit plošné testování zaměstnanců a školáků. „Doufám, že k tomu nakonec nedojde. Že ministerstvo si svoji pozici zdůvodní a obhájí,“ komentuje náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková.
Martina Mašková

Hosty byli:
Martina Koziar Vašáková, náměstkyně ministerstva zdravotnictví
Lenka Přibylová, vedoucí Analytické skupiny Národního institutu pro zvládání pandemie, Ústav matematiky a statistiky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity
Jaroslav Štěrba, ředitel Fakultní nemocnice Brno
Jan Pačes, molekulární genetik a bioinformatik, Ústav molekulární genetiky

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • Po dvou dnech a noci diskusi vláda ve sněmovně prosadila novelu pandemického zákona a úpravám teď míří do Senátu, pak prezidentovi. Platit má do listopadu a vládě dává možnost dál vydávat pandemická opatření, a to je vůči většímu počtu provozoven. Horní hranice pokut ale klesne na pětinu, tedy snížila se výrazně. Ale zároveň vláda ohlásila rozvolnění některých pandemických opatření. Od příští středy devátého února chce zrušit povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném COVIDu 19 ve službách, restauracích, na kulturních, sportovních a dalších akcích a nejpozději 18. února by měl skončit plošné testování zaměstnanců nebo školáků. Naším úvodním hostem tématu dne je teď náměstkyně ministerstva zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. Dobrý den. Dobrý den. Jak hodnotíte aktuální vývoj pandemie?

  • No, vymění se podstatě, jak se dalo předpokládat. To znamená, že omikron zcela ovládl scénu a čísla nakažených za co rozhodně neklesají a začíná se propisovat dopad do nemocnic díky vlastně té neproočkované části populace, protože v nemocnici končí převážně těch, kteří jsou vakcinováni zejména v tom středním a starším věku. Takže ten vývoj prostě byl očekávatelný, jako je očekávatelný, když vzhledem ke stavu naší populace, zdravotnímu stavu a stavu proočkovanosti. A ten omikron je vysoce nakažlivý, takže se šíří populací v podstatě bez nějakých větších bariér.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají