Téma dne

Guvernér ČNB Rusnok: Proinflační rizika jsou velmi silná. A zřejmě budou bohužel působit dlouho

Téma dne

Guvernér ČNB Rusnok: Proinflační rizika jsou velmi silná. A zřejmě budou bohužel působit dlouho
Jiří Rusnok

Plus

Rozhodnutí bankovní rady České národní banky (ČNB) o výrazném zvýšení úrokové sazby vyvolalo na české politické scéně protichůdné reakce. Zatímco opoziční politici pozitivně kvitují, že se centrální banka zachovala jako nezávislá instituce, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) kroky ČNB poškodí ekonomiku, která právě nabírá dech po pandemii koronaviru.
Renata Kropáčková

Hosty byli:
Jiří Rusnok, guvernér Centrální banky
Radovan Vávra, investor, bývalý šéf Komerční banky
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Proč bylo zvýšení úrokových sazeb centrální bankou tak výrazné a téměř čtvrt století nevídané? Skutečně tento krok zabere proti rostoucí inflaci způsobené podle ekonomů nedostatkem surovin, materiálů, zboží i lidské práce a měla centrální banka na výběr z jiných možností při péči o cenovou stabilitu? Tématem dne vás provede Renata Kropáčková.

  • Téma dne ČRo.

  • Kvůli rychlému zdražování se bankovní rada ČNB rozhodla výrazně zvýšit úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, se zvýší o 75 setin procentního bodu na jedna a půl %. O více než půl procentního bodu jednorázově stoupla sazba naposledy před 20 lety. Podle premiéra Andreje Babiše to ale poškodí ekonomiku, dotkne se situace domácností, které čerpají úvěry a zhorší i finanční situaci všech firem. Ani ministryně financí Alena Schillerová nevidí v navyšování sazeb řešení inflace. Opoziční politici naopak ocenili, že se centrální banka zachovala jako nezávislá instituce, neboť mnoho jiných možností proti sílící inflaci podle nich neměla. Prvním hostem dnešního tématu plus je guvernér centrální banky Jiří Rusnok. Vítejte. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají